Rumień na twarzy. Jak pielęgnować skórę rumieniową?

Rumień na twarzy. Jakie mogą być jego przyczyny?

Rumień na twarzy to częsty problem skórny, który może być zarówno objawem przejściowych reakcji fizjologicznych, jak i symptomem chorób skóry. Różni się intensywnością i charakterem, w zależności od jego przyczyn. Jego prawidłowe rozpoznanie pomaga w doborze odpowiedniej pielęgnacji oraz – jeśli to konieczne – leczenia. 

Rumień na twarzy – jakie mogą być jego przyczyny?

Zacznijmy od tego, czym jest rumień. займ без отказа. To stan, w którym dochodzi do zaczerwienienia skóry, zazwyczaj spowodowanego rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Dochodzi do zwiększenia przepływu krwi pod powierzchnią skóry, co manifestuje się jako czerwony, czasem nierówny obszar. Rumień może występować w różnych formach i intensywnościach, w zależności od jego przyczyny.

Rumień może być zarówno przejściową reakcją na czynniki zewnętrzne, jak i objawem przewlekłych problemów skórnych. W przypadkach przejściowych, takich jak reakcja na zimno, emocje, czy spożywanie ostrych potraw lub alkoholu, zaczerwienienie zwykle szybko ustępuje. Mówi się wówczas o tzw. okolicach rumieniowych, do których należą twarz, szyja, dekolt i górna część klatki piersiowej[i]. Najczęściej tendencję do rumienia mają osoby z cerą wrażliwą.

Kiedy rumień jest skutkiem przewlekłych problemów, takich jak cera naczynkowa, czy chorób, takich jak trądzik różowaty, jest on zwykle bardziej uporczywy i nierzadko wymaga specjalistycznego leczenia. W diagnostyce i leczeniu rumienia przewlekłego istotne jest zidentyfikowanie jego przyczyny, co często wymaga konsultacji dermatologicznej. Prawidłowo zdiagnozowany i leczony rumień może jednak być skutecznie kontrolowany, co prowadzi do poprawy komfortu życia i wyglądu skóry.

Rumień a rumieniec

Rumień często mylony jest z rumieńcem, który jest naturalnym zaczerwienieniem twarzy związanym z emocjami, wysiłkiem fizycznym, czy nagłą zmianą temperatury. W przeciwieństwie do rumieńca rumień jednak może być również spowodowany przez szereg czynników patologicznych.

Jak pielęgnować skórę rumieniową?

Pielęgnacja skóry skłonnej do rumienia wymaga delikatności i unikania czynników, które mogą nasilać tę przypadłość. Do mycia twarzy stosujmy łagodne, naturalne kosmetyki, które nie zawierają silnych środków myjących. Zdecydowanie zalecam unikanie produktów kosmetycznych zawierających syntetyczny alkohol, silne kwasy czy intensywne zapachy.

Jak przy każdej cerze, także przy tej ze skłonnościami do rumienia, ochrona skóry przed słońcem jest koniecznością. Promieniowanie UV nie tylko przyczynia się do uszkodzeń i fotostarzenia skóry, ale też może nasilać rumień.

Osoby mające skłonność do rumienia powinny ponadto unikać sauny i chlorowanej wody oraz wystawiania skóry na bezpośrednie i długotrwałe działanie mrozu, a także promieni słonecznych, niezależnie od tego, czy zapewniły sobie ochronę przed zimnem oraz promieniami UV.

Skoro mowa o unikaniu, to należy też zrezygnować z ostrych przypraw oraz alkoholu.

Jakie kosmetyki stosować w przypadku rumienia na twarzy?

W przypadku rumienia na twarzy najlepiej jest wybierać kosmetyki specjalnie przeznaczone dla skóry wrażliwej i skłonnej do rumienia. Szukajmy też produktów, które zawierają składniki łagodzące i nawilżające oraz kremów wzmacniających i regenerujących barierę hydrolipidową.

Warto szukać w kosmetykach składników, takich jak niacynamid, kwas hialuronowy, alantoina, panthenol, szałwia, czy łagodzące masła lub oleje, np. masło shea, czy oliwa z oliwek. 

Rumień na twarzy – czy można się go pozbyć i jak to zrobić?

Pozbycie się rumienia na twarzy może być wyzwaniem, szczególnie jeśli jest on objawem przewlekłej choroby skórnej. Niemniej w wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników wywołujących tę przypadłość mogą znacznie zmniejszyć jego intensywność. 

W przypadku rumienia spowodowanego chorobami skórnymi konieczne mogą być leczenie farmakologiczne, czy zabiegi kosmetyczne, np. laseroterapia czy terapia lampą LED. W każdym przypadku zalecam konsultację z dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem, który dobierze odpowiedni plan leczenia czy terapię w salonie kosmetycznym.


[i] Anna Kołodziejczak, Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 300.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *