Skóra dojrzała: jak powinna wyglądać pielęgnacja krok po kroku?

kobieta dojrzała usmiechnieta brunetka w niebieskiej sukience w sadzie

Problemy skóry dojrzałej. Jak im zaradzić?

Skóra dojrzała potrzebuje znacznie więcej uwagi i nieco innego podejścia do pielęgnacji niż skóra młoda. Choć kroki pielęgnacyjne, które wykonujemy, wciąż są takie same, to jednak kosmetyki, które stosujemy, muszą uwzględniać wiek naszej cery.

Cechy skóry dojrzałej i jej potrzeby

O skórze dojrzałej mówimy w przypadku osób po 45. roku życia. Co prawda proces naturalnego starzenia się skóry zaczyna się już w wieku 25 lat, a gwałtownie przyspiesza po 30. roku życia, to jednak faktyczną dojrzałość nasza cera osiąga właśnie, gdy jesteśmy w wieku około 45 lat. Oczywiście są to dane statystyczne. Bo na tempo starzenia się skóry ma wpływ nie tylko jej wiek, ale także uwarunkowania genetyczne, styl życia i pielęgnacja. 

Skóra dojrzała ma następujące cechy:

  • jest coraz mniej elastyczna i jędrna,
  • pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne, szczególnie wokół oczu i ust,
  • na brak elastyczności nakłada się grawitacja, przez co zaczynają opadać kąciki oczu, ust, policzki i powieki,
  • owal twarzy staje się nieregularny, np. pojawia się drugi podbródek,
  • pojawiają się przebarwienia skórne,
  • zmniejsza się ukrwienie skóry, naczynia krwionośne stają się kruche, a w efekcie rozszerzają się i pękają naczynka,
  • skóra staje się odwodniona i przesuszona, a przez to – szorstka, wiotka i cienka,
  • cera jest niedotleniona i słabo odżywiona, a przez to wygląda na zmęczoną i pozbawioną naturalnego blasku.

Główne potrzeby skóry dojrzałej to odżywienie, nawilżenie, wzmocnienie, regeneracja i pobudzanie komórek do produkcji kolagenu i elastyny.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Jest wiele czynników, które mają wpływ na starzenie się skóry. Dzielimy je na wewnątrz- i zewnątrzpochodne. Te pierwsze są determinowane naszym wiekiem i zmianami fizjologicznymi oraz anatomicznymi zachodzącymi w skórze. Są to np.:

  • spadek ilości kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność, jędrność i sprężystość skóry,
  • zanikanie płaszcza hydrolipidowego, który chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych,
  • obniżenie objętości podskórnej tkanki tłuszczowej, czego skutkiem jest m.in. powstawanie zmarszczek,
  • pojawianie się przebarwień.

Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, które przyspieszają starzenie się skóry, to należy wymienić tutaj elementy naszego trybu życia szkodliwe nie tylko dla cery, ale i dla całego organizmu, np.:

  • niezdrowa dieta,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zanieczyszczenie powietrza, 
  • promieniowanie UVA i UVB,
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Podsumowując – na stan naszej cery ma wpływ nie tylko wiek, ale też to, jak o siebie dbamy, jak się odżywiamy, czy uprawiamy aktywność fizyczną itp.

Pielęgnacja skóry dojrzałej krok po kroku

Sama pielęgnacja cery dojrzałej nie różni się zasadniczo od pielęgnacji 25-latek czy 30-latek. Ważne, by trzymać się zawsze tych najważniejszych kroków:

Oczyszczanie

Bez tego nie ma prawidłowej pielęgnacji. Odświeżenie cery ranem i gruntowne oczyszczenie wieczorem to baza do pozostałych kroków pielęgnacyjnych. Do oczyszczania cery dojrzałej wybierajmy kosmetyki lekkie, łagodne, które nie podrażniają i nie wysuszają, np. mleczka, żele, pianki. A jeśli lubimy mocniejszy makijaż, zadbajmy o oczyszczanie co najmniej dwuetapowe. Najpierw użyjmy naturalnego kosmetyku do demakijażu, np. olejek do demakijażu czy balsam do demakijażu, a następnie umyjmy twarz żelempianką lub łagodną emulsją

Regeneracja

W przypadku cery dojrzałej ważnym elementem pielęgnacji jest regularne złuszczanie i pobudzanie skóry do regeneracji. Stale obecnym w naszej łazience produktem powinien być peeling, który pomoże oczyścić skórę, złuszczyć martwy naskórek i przyspieszy regenerację, a także maska, która odżywi cerę i wzmocni jej naturalne funkcje obronne. 

Tonizowanie

Po każdym oczyszczaniu twarz należy stonizować, czyli przywrócić jej naturalny odczyn pH. Osiągniemy to, stosując tonik lub dobrej jakości hydrolat. To ważne, bo dzięki temu skóra szybciej odnawia płaszcz hydrolipidowy, który ulega degradacji nawet podczas najłagodniejszego oczyszczania. Ponadto zastosowanie toniku sprawia, że składniki aktywne z kremów czy serum wnikają szybciej i głębiej.

Serum/krem

Ostatni lub przedostatni krok to aplikacja serum, a następnie kremu lub serum wymieszanego z kremem. Jeśli decydujemy się na nałożenie tych produktów osobno, pamiętajmy, aby zanim nałożymy krem, odczekać chwilę, aż serum się wchłonie. Nie zapominajmy o pielęgnacji okolic oczu – w przypadku cery dojrzałej codzienne i regularne stosowanie kremu pod oczy to must have.

Jakie kosmetyki wybierać do pielęgnacji skóry dojrzałej?

Mając cerę dojrzałą, szukajmy kosmetyków, które będą reagować na jej opisane wyżej potrzeby, a więc będą mieć działanie nawilżające, regenerujące, odżywcze, wzmacniające barierę hydrolipidową, uelastyczniające i pobudzające produkcję włókien kolagenu i elastyny, dostarczające antyoksydantów oraz stymulujące produkcję kwasu hialuronowego. Oto kosmetyki, które pomogą Ci zadbać o cerę dojrzałą (pamiętaj, by ją najpierw dobrze oczyścić):

  • energetyzująca esencja odmładzająca – rozjaśnia, pobudza produkcję kolagenu, opóźniając efekty starzenia i przywracając skórze witalność,
  • serum naturalnie wygładzające – ujędrnia, uelastycznia i rozświetla skórę, wyraźnie spłyca i zmniejsza zmarszczki, przywraca cerze młodzieńczą świeżość i gładkość,
  • krem pod oczy – intensywnie nawilża, regeneruje i wypełnia zmarszczki, 
  • regulujący hydro-krem – działa silnie antyoksydacyjnie, błyskawicznie reguluje, wygładza i koi skórę (świetny na dzień),
  • krem odżywczy – przywraca odpowiedni poziom nawilżenia, ujędrnia, działa przeciwzmarszczkowo.

Pamiętajmy, że sposób pielęgnacji oraz kosmetyki, jakie do tego celu stosujemy, również ma wpływ na stan naszej cery. Zadbana skóra, nawet gdy jej wiek jest dojrzały, zwykle wygląda na sporo młodszą, niż faktycznie jest.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?