Sucha skóra głowy. Jak ją odpowiednio nawilżyć?

kobieta modelka z dlugimi wlosami w wianku z kwiatow i ziol i kolorowym bukietem na lace

Jak nawilżyć skórę głowy?

Myjąc włosy, rzadko pamiętamy o tym, że skóra głowy również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podobnie jak skóra całego naszego ciała, ma potrzeby, które powinniśmy zaspokajać, by cieszyć się pięknymi, pełnymi witalności włosami.

Jakie mogą być przyczyny i konsekwencje suchej skóry głowy?

Na początek warto sobie powiedzieć rzecz oczywistą, o której jednak mało kto pamięta w kontekście skóry na głowie. Mianowicie, że jest to ta sama skóra, którą mamy na całym ciele i składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Jej powierzchnia to ok. 3% całej naszej skóry, a więc całkiem sporo. Podobnie jak w przypadku pozostałych części ciała, skóra głowy również ma gruczoły łojowe.  Jednak jest ich o wiele więcej, bo ok. 400 na centymetr kwadratowy (w innych częściach ciała – 50-100 na cm kw.). Z oczywistych względów więcej jest też mieszków włosowych, i to kilkudziesięciokrotnie. Skóra na głowie ma też w sobie dwukrotnie więcej wilgoci niż na pozostałych częściach ciała.

Taka ilość gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz duża wilgotność to bardzo trudne do utrzymania w czystości i odpowiednim balansie środowisko. Skórę głowy zasiedlają różne bakterie, drożdże i grzyby. Są jej naturalnymi „mieszkańcami”, tworząc tzw. mikrobiom i spełniając określone funkcje, np. grzyby Malassezia globosa rozkładają sebum. Niestety, w tym procesie wytrąca się kwas oleinowy, który w niekorzystnych warunkach może podrażniać skórę.

Wszystko jest w porządku, jeśli – podobnie jak na pozostałej części ciała – w skórze zachowany jest odpowiedni balans. Każde odchylenie w jedną lub drugą stronę ma konsekwencje, szybko widoczne w kondycji skóry, a w ślad za tym – także włosów.

Bezpośrednią przyczyną suchej skóry głowy jest produkcja niewystarczającej ilości sebum albo odwrotnie – jego nadmierna produkcja. Dochodzi do niej z różnych powodów. Są to m.in.:

  • niewłaściwa pielęgnacja (np. zbyt częste mycie, stosowanie suszarek do włosów, prostownic, a także stosowanie źle dobranych produktów do stylizacji lub ich niskiej jakości),
  • źle dobrany szampon, na przykład zawierający zbyt dużo detergentów,
  • zbyt częste farbowanie włosów, zwłaszcza farbami na bazie amoniaku,
  • zmiany temperatury w zimie (naprzemiennie mróz i ciepło w pomieszczeniach) oraz klimatyzacja latem,
  • promieniowanie UV,
  • nieodpowiednia dieta i niezdrowy styl życia – na stan skóry głowy, podobnie jak na całe ciało, ma wpływ to jak o siebie dbamy, jak się odżywiamy, czy wypijamy odpowiednie ilości wody, czy jesteśmy aktywni fizycznie itd.,
  • choroby skóry, np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i choroby organizmu, np. astma, alergia, schorzenia nerek czy wątroby,
  • silny stres.

Zdarza się również, że sucha i wrażliwa skóra na głowie, podobnie jak sucha i wrażliwa cera, mają uwarunkowania genetyczne.

Konsekwencje utrzymywania się suchej skóry na głowie to m.in.:

  • łuszczenie się (spadające suche skórki, przypominające łupież),
  • przetłuszczanie się i wypadanie włosów,
  • podrażnienia, a nawet stany zapalne.

Dlatego jeśli zauważmy u siebie taki problem, jak najszybciej się z nim uporajmy, bo skutki mogą być bardzo przykre także dla stanu naszych włosów.

Po czym poznać, że skóra głowy jest sucha?

Jednym z pierwszych objawów suchej skóry głowy jest świąd i łuszczenie się naskórka, która nasila się, gdy zaczynamy się drapać. Co więcej, drapanie swędzącej skóry, choć przynosi ulgę, może być przyczyną pogorszenia się jej stanu. Wynika to z faktu, że uszkadzamy w ten sposób naskórek, a jednocześnie przenosimy znajdujące się na dłoniach i za paznokciami zanieczyszczenia, a także grzyby, drożdże i drobnoustroje, inne niż te bytujące w skórze głowy.

Charakterystyczne, drobne, suche płatki łuszczącego się naskórka, przypominające wyglądem łupież, nazywane są łupieżem kosmetycznym. Od tego właściwego różnią się jednak tym, że powstają w wyniku nadmiernego złuszczania się naskórka, są drobne i suche. Natomiast przyczyną łupieżu są grzyby i płaty naskórka są przy tym schorzeniu większe, tłuste i wilgotne. Ponadto suchość skóry może powstać i zniknąć samoistnie, natomiast łupież wymaga specjalistycznego leczenia.

Kiedy udać się do trychologa?

Trycholog, czyli specjalista od skóry głowy i włosów, powinien zostać poproszony o pomoc, kiedy objawy towarzyszące suchej skórze nasilają się, a nawilżenie skóry znanymi domowymi sposobami nie przynosi rezultatów.

Jeśli martwy, łuszczący się naskórek zaczyna się nawarstwiać, a na skórze głowy pojawiają się różowe, swędzące plamy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z łuszczycą. Z kolei gdy skóra nie tylko swędzi i łuszczy się, ale też piecze, a włosy stają się słabe, łamliwe i zaczynają wypadać, prawdopodobnie zaatakował nasz jakiś grzyb. Mogliśmy się nim zarazić od kogoś innego, ale też osłabić i wyjałowić skórę głowy stosując kosmetyki zawierające za dużo detergentów (zbyt silnych), przez co stała się ona bardzo podatna na działanie grzybów, drożdży i bakterii.

Podczas wizyty trycholog oceni stan skóry głowy i włosów, doradzi jak o nie zadbać, a w trudniejszych i wymagających specjalistycznego leczenia przypadkach skieruje nas na konsultację dermatologiczną. Często również dermatolodzy są trychologami. Warto na to zwrócić uwagę szukając specjalisty.

Czym nawilżać skórę głowy?

Podobnie jak w przypadku skóry całego ciała, pamiętajmy o odpowiednim trybie życia. Zbilansowana dieta, bogata w makro- i mikroelementy, ruch na świeżym powietrzu, unikanie stresu, a także wypijanie minimum 1,5-2 l wody dziennie to podstawa zdrowia całego organizmu, w tym także skóry na ciele i na głowie. Warto zwrócić uwagę na to, aby w diecie osób borykających się z problemem suchej skóry na głowie znalazły się zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, olej, zwłaszcza lniany, orzech i ziarna), które stymulują odnowę komórkową, przez co pomagają dbać o kondycję skóry. Można także sięgnąć po suplementy diety, szczególnie te zawierające ekstrakt ze skrzypu polnego oraz witaminy A i E, które wspierają produkcję kolagenu w skórze i uelastyczniają.

Kolejny element to szampon oraz odżywka, które stosujemy. Koniecznie wybierajmy te przeznaczone do suchej skóry głowy. Są o wiele łagodniejsze niż te do skóry normalnej i mieszanej, zawierają niewielkie ilości delikatnych detergentów. Dzięki temu nie naruszają warstwy hydrolipidowej i nie podrażniają skóry. Zwróćmy szczególną uwagę na to, by szampon nie zawierał SLS-ów czy SLES-ów, ponieważ te detergenty wysuszają skórę głowy.

Wybierając odżywkę, kierujmy się przede wszystkim stanem naszych włosów. Bardzo często zdarza się bowiem, że gdy skóra głowy jest sucha, to włosy nadmiernie przetłuszczają się. Sprawdźmy zatem najpierw, jakie właściwie mamy włosy. Pomoże nam w tym trycholog, dermatolog, kosmetolog, a czasem po prostu wnikliwa własna obserwacja.

Kosmetyki nawilżające skórę głowy

Myśląc o pielęgnacji skóry głowy, często zapominamy o zabiegu, który pomaga nam odnawiać i utrzymywać w dobrej kondycji skórę twarzy i ciała – peelingowaniu. Tymczasem regularne złuszczanie martwego naskórka w tej części ciała działa dokładnie tak samo jak w przypadku twarzy – pomaga usuwać zanieczyszczenia, pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka, a ponadto odblokowuje ujścia mieszków włosowych, co ma ogromne znaczenie dla stanu włosów. Podobnie jak w przypadku skóry twarzy, po peelingu głowy lepiej będą się wchłaniać substancje odżywcze zawarte w stosowanych kosmetykach do włosów.

Jaki peeling wybrać? Bez problemu możemy sięgnąć po naturalny peeling o sprawdzonym składzie, który jest bezpieczny i sprawdził się na skórze naszej twarzy. Jeśli mamy i lubimy multifunkcyjny peeling do twarzy – równie dobrze możemy zastosować go na głowie. Zasady są takie same – przy skórze wrażliwej zacznijmy od krótszych serii i nie masujmy, tylko nałóżmy i dajmy zadziałać enzymom, przy skórze tłustej i mieszanej – możemy zrobić z niego srub i trzymać na głowie nieco dłużej. Tak jak w przypadku twarzy, po zmyciu peelingu koniecznie zastosuj tonik – to pomoże przywrócić skórze naturalny odczyn pH i sprawi, że szybciej odbuduje się płaszcz hydrolipidowy. Nawilżającym tonikiem – mgiełką MR SOFT SKIN możesz też spryskać całe włosy po każdym myciu, jeszcze przed ich wysuszeniem. Zawarty w nim pro składnik, mieszanka trzech wód kwiatowych, zapewni skórze nawilżenie i odświeżenie, a działa antybakteryjnie i przeciwutleniająco. Woda ylang ylang świetnie działa na skórę szorstką i podrażnioną. Woda jaśminowa zmiękcza i nawilża, uszczelnia barierę lipidową, poprawia strukturę skóry, a także łagodzi podrażnienia i niweluje uczucie pieczenia, zaś woda z figi oczyszcza, tonizuje i poprawia napięcie skóry.

Czy jeśli peeling, który stosujesz do twarzy, możesz użyć na głowę, jest tak również w przypadku kremu? Oczywiście! Wybierz tylko odpowiedni krem i potraktuj go jako maskę na skórę głowy, którą następnie zmyjesz szamponem. Często składniki kosmetyków do twarzy są również stosowane w produktach do włosów, np. SKINectura™ – ekstrakt z australijskiego kwiatu redukuje szorstkość i wiotkość skóry, zwiększa jej elastyczność, a w dodatku działa natychmiast i długoterminowo. Z kolei naturalny bioaktywny analog ceramidów, pozyskiwany z rzeżuchy łąkowej, zapobiega utracie wody, uszczelnia barierę naskórkową i zwiększa poziom nawilżenia skóry. Oba te składniki znajdziesz w naturalnym kremie liftingującym.

Domowe sposoby na suchą skórę głowy

Oprócz kosmetyków, możemy również poprawić poziom nawilżenia skóry głowy domowymi sposobami z użyciem produktów, które znajdziemy w kuchni. Oto kilka z nich:

  • ocet jabłkowy – poprawia stan włosów i niweluje suchość oraz świąd skóry głowy, działa tonizująco, przywracając odpowiednie pH skóry, a ponadto zabija bakterie i grzyby odpowiedzialne za przesuszenie i łupież; po prostu wlej pół na pół octu i przegotowanej, wystudzonej wody do butelki ze sprejem i spryskaj skórę głowy oraz włosy, pozostaw na kilka minut, a następnie umyj włosy szamponem,
  • sok z cytryny – usuwa nadmiar sebum i wspiera regulację jego wydzielania, niweluje świąd; stosuj w postaci maski – zmieszaj 2 łyżki soku z cytryny z trzema łyżkami jogurtu naturalnego, a następnie wmasuj w skórę głowy (najlepiej po peelingu), pozostaw na 10-15 minut i umyj szamponem
  • oleje – olejować możemy nie tylko włosy, ale też skórę głowy; wystarczy tylko dobrać odpowiedni olej.

Domowych metod pielęgnacji włosów i skóry głowy jest znacznie więcej. Przegląd znajdziesz w artykule „Jak pielęgnować włosy domowymi sposobami?”

Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy? Krok po kroku

W przypadku skóry głowy nasze kroki pielęgnacyjne nie powinny odbiegać od tych, jakie stosujemy w przypadku twarzy, choć kwestia oczyszczania wygląda trochę inaczej.

Jeśli bowiem stosujemy peeling lub maskę (spray, mieszankę czy krem), nie myjemy głowy przed ich nałożeniem, ponieważ musimy użyć szamponu do ich zmycia, a w przypadku skóry głowy zbyt częste mycie, nawet delikatnymi kosmetykami, nie jest wskazane.

Po zastosowaniu i zmyciu peelingu i/lub maski, zadbajmy o tonizowanie, czyli przywrócenie skórze naturalnego pH (w przypadku głowy wynosi ono między 4,5 a 6 – podobnie jak na całym ciele). Inaczej jest z włosami, których pH wynosi ok. 3,6. Nie wymaga to jednak różnicowania produktów, ponieważ oba odczyny są lekko kwaśne, a różnica między nimi niewielka. Lekkim, nawilżającym tonikiem w formie mgiełki możemy spryskać również całe włosy.

Jeśli nie musimy, nie używajmy suszarek – pozwólmy włosom wyschnąć naturalnie. Gorące powietrze suszarek to jedna z przyczyn przesuszania skóry głowy. Jeśli jednak jest to konieczne, starajmy się wybierać chłodniejszy strumień powietrza i trzymać suszarkę jak najdalej od głowy.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?