Sucha skóra pod oczami – jak o nią dbać? 

Pielęgnacja suchej skóry pod oczami: jak dbać o to wrażliwe miejsce?

Delikatna i cienka skóra w okolicach oczu najszybciej ujawnia oznaki przesuszenia, zmęczenia lub starzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry pod oczami. 

Dlaczego skóra pod oczami wymaga specjalnej pielęgnacji?

Skóra pod oczami jest znacznie cieńsza niż reszta naszej cery, a także ciała. Ma zaledwie od 0,5 do 1 mm grubości. Składa się głównie z naskórka oraz skóry właściwej i ma bardzo ograniczoną ilość tkanki podskórnej, która jest luźna i położona powierzchownie. Cienka skóra właściwa zawiera mniejsze ilości kolagenu, elastyny oraz glikozaminoglikanów (m.in. kwasu hialuronowego). Ponadto w tym rejonie twarzy nie ma gruczołów potowych, a liczba gruczołów łojowych jest niewielka. Te wszystkie cechy sprawiają, że skóra wokół naszych oczu jest mniej nawilżona, delikatniejsza, bardziej wiotka i podatna na podrażnienia, alergie, obrzęki czy hiperpigmentację[i].

Jakie są przyczyny suchej skóry pod oczami?

Ze względu na stałą ekspozycję oczu na świat zewnętrzny każdego dnia są one narażone na działanie różnych szkodliwych czynników, które mogą przyczyniać się do przesuszania skóry. Poniżej kilka z nich.

Przyczyny środowiskowe

Na stan skóry wokół oczu wpływ mają czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mróz. Nie bez znaczenia dla stanu cery pod oczami są także zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy.

Promieniowanie UV i niebieskie

Promieniowanie UV może powodować przedwczesne starzenie się skóry i jej przesuszenie, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV także w okolicach oczu. Zły wpływ na naszą cerę ma też jej stałe narażenie na światło niebieskie emitowane przez ekrany różnych urządzeń, z których na co dzień korzystamy, takich jak komputery, laptopy czy smartfony. Z jednej strony niskoenergetyczne światło niebieskie oraz wysokoenergetyczne, ale o krótkim czasie ekspozycji, pomagają zapobiegać różnym chorobom skóry. Z drugiej jednak strony istnieją liczne badania, z których wynika, że dłuższa ekspozycja na wysokoenergetyczne źródła światła niebieskiego działa na skórę oksydacyjnie i może prowadzić do uszkodzeń DNA komórek oraz ich obumierania. Skutki tego działania to uszkodzenie bariery skórnej i fotostarzenie[ii].

Starzenie się skóry

Z wiekiem skóra traci swoją elastyczność i zdolność do zatrzymywania wilgoci, co prowadzi nie tylko do powstawania i pogłębienia się zmarszczek, ale też większej suchości cery wokół oczu.

Brak odpowiedniego nawilżenia

Warto jeszcze dodać, że jedną z najczęstszych przyczyn suchej skóry pod oczami jest niewystarczające nawilżenie organizmu. Jeśli zaburzona jest gospodarka wodna, również cienka i słabo nawilżona skóra wokół oczu odczuwa niedobory. 

Jak dbać o suchą skórę pod oczami? Krok po kroku

Pielęgnacja cery pod oczami powinna być delikatna, a jednocześnie kompleksowa i intensywna. Należy ją stosować nie tylko wtedy, gdy jest sucha, ale także profilaktycznie. Ważne jest regularne dostarczanie skórze składników odżywczych, które pomogą jej się szybciej zregenerować, a także składników nawilżających oraz wzmacniających płaszcz hydrolipidowy.

Oto kroki, których lepiej w pielęgnacji skóry pod oczami nie pomijać, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było zdrowe i wypoczęte.

Krok 1. Delikatne oczyszczanie

Oczyszczając skórę wokół oczu z makijażu, a następnie domywając ją, stosujmy łagodne, naturalne kosmetyki myjące. W ramach tego kroku zadbajmy najpierw o skuteczny demakijaż, np. z użyciem olejku lub balsamu, a następnie usuńmy resztki makijażu i zanieczyszczeń domywając oczy żelem, pianką czy łagodną emulsją.

Krok 2. Nawilżanie, regeneracja, wzmacnianie

Zapewnijmy skórze pod oczami maksimum składników, które pomogą jej się zregenerować, odżywią i zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia, a także wzmocnią. Pamiętajmy, aby wybierać kremy pod oczy, które są przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Wówczas będziemy mieć pewność, że pielęgnacja tej okolicy twarzy będzie kompleksowa i skuteczna.

Krok 3. Ochrona przed szkodliwymi czynnikami

Stosując ochronę UV, często omijamy okolice oczu. Przyczyną może być konsystencja. Większość produktów z filtrem jest dość ciężka, a delikatna skóra wokół oczu tego nie lubi. Możemy więc wybrać specjalne kosmetyki z filtrem SPF przeznaczone do pielęgnacji tej partii twarzy. Najlepszym wyborem będzie wysoki filtr o lekkiej konsystencji, który możemy bez obaw o obciążenie czy lepkość aplikować na całą twarz, w tym oczy i usta. 

Pamiętajmy, że taki kosmetyk stosujemy codziennie bez względu na porę roku czy pogodę za oknem. Zapobiegając wysuszaniu skóry wokół oczu, warto także unikać – jeśli to możliwe – bezpośredniego kontaktu z wiatrem i słońcem.

Zabiegi pod oczy – jakie warto stosować?

Aby jeszcze bardziej zadbać o delikatną skórę w okolicach oczu, poddajmy się specjalistycznym zabiegom. Wiele z nich możemy wykonać samodzielnie w domu. Świetnie sprawdzą się np. płatki pod oczy nasączone kwasem hialuronowym, czy maski nawilżające albo specjalistyczne serum. 

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów, suchość pod oczami nie zmniejsza się, warto zwrócić się do dobrego kosmetologa, a nawet dermatologa. Specjaliści pomogą w ustaleniu przyczyny problemu i przygotują plan zabiegów lub leczenia, który pomoże go zażegnać.


[i] Anna Kołodziejczak, Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 546.

[ii] Czy światło niebieskie jest szkodliwe, czy korzystne dla skóry? Cz. 1 (w:) Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna (online: https://medph.pl/2021/04/07/swiatlo/), dostęp: 31.10.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?