Szczotkowanie ciała na sucho. Dlaczego warto to robić?

dwie kobiety w kwiecistych szlafrokach na łóżku moczą nogi w miskach

Dlaczego warto szczotkować ciało? 9 powodów

Szczotkowanie ciała na sucho to naturalny, zdrowy, łatwy i dostępny dla każdego sposób na poprawę kondycji naszej skóry. Na czym to polega, dlaczego warto i jak robić to prawidłowo?

Istnieje co najmniej dziewięć powodów, dla których warto szczotkować ciało na sucho: 

  1. Regularne złuszczanie martwego naskórka. 
  2. Wspomaganie detoksykacji organizmu (masowanie szczotką naczyń limfatycznych pomaga pozbyć się toksycznych produktów przemiany materii i wzmacnia odporność całego organizmu). 
  3. Intensywne ujędrnianie i wygładzanie skóry.
  4. Skuteczna walka z cellulitem.
  5. Wysmuklanie sylwetki.
  6. Pobudzanie mikrokrążenia krwi, zmniejszanie zastojów i obrzęków.
  7. Zapobieganie rogowaceniu okołomieszkowemu.
  8. Wspomaganie walki z wrastającymi włoskami.
  9. Relaks dla skóry i całego ciała.

Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej. To prosty zabieg, który każdy może samodzielnie wykonać w domu. Polega on na masowaniu suchego ciała, w tym twarzy, przy użyciu specjalnej szczotki z ostrym włosiem. Choć zabieg ten trwa zaledwie kilka minut, jeśli jest wykonywany regularnie, efekty potrafią być naprawdę spektakularne i widoczne bardzo szybko. Warto wprowadzić go jako stały rytuał, bo szczotkowanie na sucho poprawia nie tylko kondycję skóry, ale też całego organizmu. W dodatku ma wyjątkowo pozytywny wpływ na nasz nastrój. 

Jaką szczotkę wybrać?

To, jaką szczotkę do ciała wybierzemy, ma bardzo duże znaczenie dla jakości szczotkowania na sucho i efektów, jakie osiągniemy. Im włosie jest twardsze, tym lepsze są efekty. Szczotka powinna być przede wszystkim wykonana z naturalnych materiałów. Doskonale sprawdzają się tutaj włókna roślinne, np. z liści agawy karaibskiej. Włosie stworzone z włókien tych liści jest wyjątkowo twarde i trwałe, dzięki temu taka szczotka do ciała gwarantuje naprawdę solidny masaż. 

Zwracajmy też uwagę na budowę szczotki. Powinna być wyposażona w mocny pasek, w który wkładamy dłoń, by stabilniej trzymać ją, szczotkując ciało.

Kiedy warto szczotkować ciało na sucho?

Oczywiście, zawsze! Nawet skóra, która nie wymaga dodatkowego wsparcia, zyska na szczotkowaniu, chociażby dzięki temu, że wspomaga detoksykację organizmu.

Niemniej są sytuacje, w których szczególnie warto wprowadzić ten zabieg do swojej pielęgnacji, np. skłonność do zapalenia okołomieszkowego i wrastających włosków, skłonność do zastojów i obrzęków oraz uporczywy i rozległy cellulit.

Jak prawidłowo i długo szczotkować ciało na sucho?

Szczotkując ciało powinniśmy trzymać się kilku ważnych zasad:

  1. Wykonujemy je na sucho, czyli przed kąpielą i prysznicem.
  2. Masaż należy wykonywać zawsze od dołu do góry, a więc od stóp, masując w kierunku serca, szczotkowanie kończymy na dekolcie.
  3. Nie musimy przyciskać szczotki zbyt mocno i tak wykona swoje zadanie, więc nasze ruchy niech będą delikatne i zgodne z reakcją skóry (tam, gdzie jest mniej tkanki tłuszczowej, masujemy lżej, tam, gdzie więcej – możemy masować mocniej).
  4. Brzuch szczotkujemy delikatnym, okrężnym ruchem, zgodnie z biegiem wskazówek zegara.
  5. Ręce masujemy, zaczynając od dłoni do ramienia.
  6. Dekolt masujemy od szyi w dół, w kierunku piersi, okrężnymi ruchami lub ósemkami, omijając sutki.
  7. Łydki, uda i pośladki szczotkujemy długimi, posuwistymi i mocniejszymi ruchami. 

Warto mieć na uwadze to, że pierwsze masaże nie będą zbyt przyjemne. Nawet niezbyt twarda szczotka nie jest obojętna dla zakończeń nerwowych. Z czasem jednak cały zabieg staje się przyjemny, a, jeśli wykonujemy go regularnie, przynosi wspaniałe efekty.

Jak często szczotkować ciało na sucho?

Aby zobaczyć efekty, szczotkowanie na sucho wykonujmy regularnie, nie rzadziej niż 3-4 razy w tygodniu, najlepiej róbmy to codziennie.

Szczotkowanie to nie wszystko. Pamiętaj o pielęgnacji

Samo szczotkowanie to nie wszystko. Po wykonaniu zabiegu weźmy prysznic, by całkowicie usunąć resztki martwego naskórka. Po osuszeniu skóry pamiętajmy o tym, by wmasować w nią balsam do ciała. Warto sięgnąć po specjalistyczny balsam ujędrniający Work Work Work, szczególnie gdy borykamy się z cellulitem i rozstępami, albo po olej czy masło do ciała, jeśli mamy skłonność do wrastających włosków. 

Czy szczotkowanie na sucho odchudza?

To mit. Szczotkowanie ciała na sucho nie odchudza. Jednak warto pamiętać, że osoby, które wykonują je regularnie, pozbywają się złogów, obrzęków i nadmiaru wody, cellulitu, wygładzają i ujędrniają skórę. W rezultacie nie tylko skóra, ale i wszystkie masowane części ciała wyglądają na szczuplejsze i bardziej smukłe.

Czy można szczotkować na sucho twarz?

Można! I są do tego specjalne szczotki – mniejsze i z delikatniejszym włosiem. Jednak w przypadku twarzy też należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Zrób demakijaż i oczyść twarz z resztek zanieczyszczeń.
  2. Nie nakładaj przed masażem niczego.
  3. Szczotkuj całkiem czystą, suchą skórę (nawet pot jest problemem – cera musi być całkowicie sucha).
  4. Nie szczotkuj skóry podrażnionej i takiej, na której pojawiły się jakieś niedoskonałości, bo wówczas rozniesiemy je po całej twarzy.

Kto nie powinien szczotkować ciała na sucho?

Jak przy wszystkich zabiegach, także przy szczotkowaniu ciała na sucho istnieją przeciwwskazania. Nie powinniśmy wykonywać tego zabiegu, gdy:

  • borykamy się ze stanami zapalnymi,
  • mamy atopowe zapalenie skóry,
  • mamy uszkodzony naskórek, podrażnienia lub rany. 

Szczotkowanie ciała na sucho ma wiele zalet. To nie tylko sprawdzony sposób na cellulit, ale też na poprawę ogólnej kondycji nie tylko skóry, ale też całego ciała, a nawet… ducha!

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?