Wcierka do skóry głowy: dlaczego warto ją stosować?

hello new one wcierka na porost włosów

Wcierka do skóry głowy: jak ją prawidłowo stosować?

Wcierka to świetny sposób na porost włosów. Jeśli są one z różnych przyczyn osłabione, ponadprzeciętnie wypadają czy są przerzedzone, sięgnijmy po ten wyjątkowo skuteczny kosmetyk.

Wcierka – co to za kosmetyk?

Wcierka do skóry głowy to kosmetyk przeznaczony do intensywnej pielęgnacji naszego skalpu. Zwykle ma formułę maceratu, toniku, alkoholu lub oleju, w których zawarte są składniki aktywne. Najczęściej są to pozytywnie działające na skórę głowy ekstrakty roślinne.

Jak sama nazwa wskazuje, wcierka to produkt, który powinien być wcierany (wmasowywany w skórę głowy). Taki masaż silnie pobudza mikrokrążenie podskórne, a co za tym idzie zawarte we wcierce składniki aktywne wnikają szybciej, głębiej w pory skóry oraz do mieszków włosowych i ich cebulek. Działanie wcierki może być porównywalne z działaniem serum na skórę – jest ono bardzo intensywne i pierwsze efekty widać szybko, a przy regularnym stosowaniu mogą one być bardzo spektakularne.

Czy wcierka pomaga na porost włosów?

Już samo masowanie skóry głowy podczas wcierania kosmetyku działa stymulująco na cebulki włosowe, przez co wpływa na poprawę porostu włosów. Jeśli dodamy do tego znajdujące się w płynie lub oleju składniki aktywne, możemy mieć pewność, że stosowana regularnie wcierka istotnie wpłynie nie tylko na regenerację już rosnących włosów, ale też na pojawienie się nowych.

Oczywiście wcierki mogą być także kosmetykiem pozwalającym poradzić sobie z problemami innymi niż słaby porost czy wypadanie włosów. W sklepach znajdziemy m.in. wcierki do skóry przetłuszczającej się, które pomogą w zwalczaniu łojotoku, a także wcierki przeciwłupieżowe. Wszystko zależy od tego, z czym aktualnie boryka się nasza skóra na głowie.

Jak prawidłowo stosować wcierkę?

Stosowanie wcierki nie jest trudne. Wystarczy nabrać ilość zalecaną przez jej producenta i nałożyć punktowo na skórę głowy. W zależności od tego, jaki rodzaj wcierki stosujemy, możemy ją aplikować przed lub po umyciu włosów. Ten drugi przypadek dotyczy wcierek o konsystencji toniku, które nie są tłuste, jak olejowe, nie obciążą włosów, a dzięki temu, że pozostaną na głowie długo bez spłukiwania, zawarte w nich składniki aktywne zadziałają skuteczniej. Wcierki olejowe nakładamy zawsze przed myciem głowy, inne rodzaje wcierek – zgodnie z upodobaniami.

NASZ TIP

Warto do nabierania i aplikacji wcierki wykorzystać strzykawkę bez igły, którą precyzyjnie nałożymy kosmetyk na skórę.

Wcieranie kosmetyku też nie jest trudne, jednak kluczowe dla skuteczności. Choć słowo „wcieranie” kojarzy się z dość intensywnym działaniem dłoni na skórę, powinien to być jednak delikatny masaż, wykonywany kolistymi ruchami, bez silnego pocierania, a przede wszystkim – bez splątywania i szarpania włosów. Można też przy tej okazji, już po dokładnym rozmasowaniu i rozprowadzeniu wcierki, sięgnąć po grabki do masażu skóry głowy, które znajdziemy niemal w każdej drogerii. Zrelaksowana w ten sposób skóra jeszcze chętniej wchłonie składniki aktywne.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty stosowania wcierki?

To, kiedy zobaczymy pierwsze efekty stosowania wcierki, jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy od tego, jak silnej stymulacji potrzebują nasze włosy, jak duży jest problem skóry głowy, jak często będziemy stosować wcierkę i czy będziemy to robić regularnie, a także jaka jest ogólna kondycja naszego organizmu, w tym skóry i włosów. 

Jeżeli chcemy zobaczyć efekty bardzo szybko, powinniśmy stosować wcierkę codziennie. Wówczas z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że pierwsze efekty będą widoczne po ok. 3-4 tygodniach.

Czy każdy może stosować wcierkę?

Wcierka – ze względu na to, że zwykle jest produktem naturalnym, łagodnym i zawiera najczęściej wyciągi roślinne – jest kosmetykiem niemal dla każdego. Ostrożność powinny jednak zachować osoby ze skórą alergiczną i skłonną do podrażnień, których skalp może źle reagować na niektóre składniki aktywne lub po prostu na samą olejową czy alkoholową konsystencję wcierki.

Na skład wybranej wcierki powinny też zwrócić uwagę kobiety w ciąży, ponieważ w wyniku zmian hormonalnych ich skóra może reagować na składniki aktywne podrażnieniami, łatwiej się przesuszać, a zawarty w niektórych wcierkach alkohol może dodatkowo podrażniać i wysuszać skalp. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?