Wyciąg z miodunki plamistej – szukaj go w balsamie do ciała

Ciało też potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Miej pod ręką balsam do ciała

Balsam do ciała, podobnie jak krem do twarzy czy odżywka do włosów, to kosmetyk, który warto wdrożyć jako stały element naszej pielęgnacji. Skóra to największy organ naszego ciała, dlatego dbanie o nią jest bardzo ważne. O czym warto zatem pamiętać?

Dlaczego warto regularnie stosować balsam do ciała?

Balsam do ciała to kosmetyk, który wspiera skórę całego ciała, dbając o jej dobrą kondycję. Produkty tego typu spełniają następujące funkcje:

  • nawilżanie skóry i ochrona przed utratą wilgoci – balsamy do ciała zawierają składniki pomagające utrzymać wilgoć w skórze, a także tworzące warstwę ochronną zapobiegającą przeznaskórkowej utracie wody; dzięki temu skóra całego ciała staje się miękka i gładka, a także poprawia się jej elastyczność,
  • poprawa kondycji skóry i zapobieganie jej przedwczesnemu starzeniu się – zawarte w balsamach do ciała witaminy (najczęściej C i E), antyoksydanty oraz kolagen, wspierają regenerację skóry, zapewniając jej składniki odżywcze i działając antywolnorodnikowo,
  • poprawa samopoczucia –jeśli nasza skóra jest sucha i szorstka, stosowanie balsamu do ciała poprawi jej stan, a tym samym – nasze samopoczucie, bo gdy skóra jest sucha, odczuwamy dyskomfort, a nawilżając ją i wygładzając, możemy poczuć się bardziej komfortowo we własnym ciele.

Czym się kierować wybierając balsam do ciała?

Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając balsam do ciała. Chcąc wybrać najlepszy kosmetyk dla siebie, podążajmy za poniższymi wskazówkami:

Dobierzmy balsam do rodzaju skóry

To jeden z najważniejszych czynników. Jeśli mamy skórę suchą, szukajmy balsamu o gęstszej formule, która nie tylko zapewni skórze odpowiednie nawilżenie, ale także dostarczy składniki odżywcze i utworzy delikatny film chroniący przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci. W przypadku skóry tłustej wybierajmy balsam o lżejszej konsystencji, który nie będzie nadmiernie obciążać skóry ani zatykać porów.

Zwróćmy uwagę na skład

Dobry balsam do ciała to taki, który nie zawiera substancji mogących działać drażniąco (np. parabeny), lub utrudniających skórze oddychanie (np. silikony). Zamiast tego, wybierajmy naturalne kosmetyki, zawierające składniki, takie jak oleje roślinne i ekstrakty roślinne.

Wybierzmy balsam ze względu na potrzeby naszej skóry

Szukając idealnego balsamu do ciała, zwróćmy także uwagę na konkretne potrzeby naszej skóry. Jeśli chcemy poprawić jej elastyczność, wybierzmy balsam zawierający kolagen lub kwas hialuronowy. W przypadku skłonności do niedoskonałości poszukajmy kosmetyku z kwasem salicylowym lub wyciągiem z drzewa herbacianego. Gdy potrzebujemy ujędrnienia i wysmuklenia, sięgnijmy po kosmetyki zawierające składniki, takie jak kofeina czy ekstrakt z jednokomórkowej algi Tisochrysis lutea.

Zapach i cena też mają znaczenie

Kosmetyki, które stosujemy codziennie, powinny mieć przyjemny dla nas zapach. Warto jednak pamiętać, że aromat, który nam się podoba, w kontakcie ze skórą może pachnieć inaczej. Dlatego jeśli to tylko możliwe, korzystajmy z próbek producenta. W wyborze balsamu ważna jest też cena, choć czynnikiem, o którym warto przy tej okazji wspomnieć, jest wydajność. Często, zwłaszcza w przypadku kosmetyków naturalnych, produkt jest nieco droższy niż przeciętna cena rynkowa podobnych produktów, jednak jest on wydajniejszy, przez co kupujemy go rzadziej i stosujemy dłużej.

Balsam do ciała – jakich składników w nim szukać?

Jak już wspomniałam, balsamy do ciała, mają najczęściej składniki nawilżające i zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody, a także regenerujące, odżywcze i opóźniające procesy starzenia się skóry. Są to m.in.:

  • gliceryna roślinna – pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry, jest humektantem, więc ma zdolność wiązania wody i pomaga zatrzymać wilgoć w skórze,
  • kwas hialuronowy – składnik naturalnie obecny w skórze, który pomaga w utrzymaniu jej nawilżenia, a w efekcie – wspiera poprawę elastyczności i jędrności skóry,
  • antyoksydanty, np. witaminy A, C, E, ekstrakty roślinne, np. z zielonej herbaty, z miodunki plamistej, karotenoidy, np. beta-karoten, likopen – wspierają ochronę skóry przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, a jednocześnie pomagają w regeneracji i odbudowie komórek skóry,
  • oleje roślinne, takie jak olej kokosowy, migdałowy, jojoba, awokado, masło shea – są bogate w kwasy tłuszczowe, które pomagają w nawilżeniu i odżywieniu skóry, chronią przed utratą wilgoci, a jednocześnie łagodzą podrażnienia skóry i zapewniają jej warstwę ochronną.

Dlaczego warto stosować preparaty zawierające wyciąg z miodunki plamistej?

Ekstrakt z miodunki plamistej ma wielopoziomowe działanie na skórę. Dzięki zawartości związków przeciwzapalnych, takich jak witanolidy i witanosidy, łagodzi stany zapalne skóry, (np. trądzik, trądzik różowaty, rumień, łuszczyca czy egzema), ale też podrażnienia i zaczerwienienia. Jednocześnie ekstrakt z miodunki plamistej, rośliny rosnącej na Syberii, reguluje produkcję sebum, co jest szczególnie istotne przy schorzeniach, takich jak trądzik czy łuszczyca.

Ekstrakt z miodunki stymuluje produkcję kolagenu, białka strukturalnego skóry, dzięki czemu przyczynia się do poprawy jej elastyczności. Zawarte w nim witanolidy mają ponadto działanie antyoksydacyjne.

Miodunka jest rośliną o dużej zawartości witamin A, E, C, a także z grupy B, oraz karotenu, dzięki czemu silnie odżywia i wspiera regenerację skóry. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?