микрозайм на карту Powrót

Cellulit czy cellulitis? 

Z pewnością każda z nas niejednokrotnie słyszała oba w/w, znienawidzone słowa. Które z nich odnosi się do popularnego defektu zwanego „skórką pomarańczową”, a co oznacza to drugie? A może oba mają takie samo znaczenie?

Nie, zdecydowanie mimo zbieżności nazwy, znaczenie słów jest odmienne i błędem jest stosowanie ich zamiennie. Cellulit to wspomniana, nieszczęsna pomarańczowa skórka- nieestetyczne wgłębienia szpecące nasze uda, pośladki, czasem brzuch a nawet ramiona. To nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, dystrofia tkanki podskórnej o niezapalnym charakterze, będące estetyczną zmorą, nie wymagającą medycznej interwencji.
Przyczyn powstawania cellulitu jest sporo. Począwszy od nieprawidłowej, wysoko przetworzonej diety, siedzącego trybu życia, używek, poprzez nieprawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego ( stąd w walce z cellulitem zaleca się drenaż limfatyczny), po zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Coraz cześciej mówi się o tym, że nawet stres może przyczyniać się do jego powstawania.
Cellulitis to stan zapalny tkanki łącznej wywołany infekcją bakteryjną- najcześciej gronkowcem lub paciorkowcem. Bakterie mogą dostać się przez zadrapanie, owrzodzenie, czy nawet ukąszenie komara. Zwyczajowo dotyczy nóg lub twarzy, często atakuje chorych na cukrzycę czy osoby z problemami krążenia. Oprócz miejscowego obrzęku, zaczerwienienia w zaatakowanej okolicy czy gorącej skóry w miejscu infekcji , pierwszymi współtowarzyszącymi objawami są ogólne złe samopoczucie, dreszcze, uczucie gorąca czy nudności. Jest to problem stricte medyczny, wymagający interwencji lekarskiej i podania antybiotyku.
Jak widzicie, słowa pozornie zbliżone nie zawsze mają zbliżone znaczenie. Jeśli więc zauważycie przed latem na swoich pośladkach nieestetyczne wgłębienia, to nie bagatelizując problemu, nie martwcie się zanadto- to cellulit, trudny do zniwelowania ale nie niepokonany 😉
a jak z nim walczyć? Dowiecie się w kolejnym artykule – tutaj 🙂

Magda

Magdalena Matyga-Kruk, ekspert ds. kosmetologii Kosmetologia i wszystko, co związane z pielęgnacją skóry, to moja pasja. Żeby nie musieć nigdy pracować, z tej pasji uczyniłam… pracę. Od ponad pięciu lat prowadzę salon kosmetyczny Magda M w Świdnicy, któremu poświęcam większość swojego czasu. Ciągle poszerzam swoją wiedzę, a zadowolenie moich coraz liczniejszych klientów to najlepsza zapłata, bo jestem kosmetyczką z wykształcenia, ale przede wszystkim z zamiłowania.