Chelatowanie włosów – na czym polega ten zabieg?

mokre kosmyki włosów opadające na szyję i plecy

Na czym polega chelatowanie włosów? Wyjaśniamy

Dbanie o zdrowie i dobry wygląd naszych włosów staje się coraz powszechniejszą praktyką pielęgnacyjną. Wśród zabiegów, które możemy wykonać samodzielnie w domu, jest chelatowanie włosów. Na czym ono polega i co możemy dzięki niemu osiągnąć?

Chelatowanie włosów – na czym polega?

Minerały znajdujące się w wodzie, którą myjemy włosy, mogą pozostawiać na nich ślady, sprawiając, że stracą one blask i witalność. Dotyczy to szczególnie miejsc, w których woda jest twarda, czyli wysoko zmineralizowana. Chelatowanie włosów to proces specjalistycznego oczyszczania włosów i skóry głowy, który pomaga usunąć te pozostałości. Proces ten wykorzystuje specjalne składniki, które wychwytują i neutralizują tego typu zanieczyszczenia, umożliwiając ich łatwe usunięcie podczas mycia włosów.

Nazwa procesu pochodzi od chelatów, czyli związków chemicznych o szczególnych właściwościach, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w kosmetyce. Ich unikalna struktura pozwala im tworzyć stabilne kompleksy z jonami metali, co jest kluczowe dla ich działania.

Chelaty są zbudowane z cząsteczki, która może wiązać się z jonami metali. Ta cząsteczka, nazywana ligandem, ma przynajmniej dwa miejsca, które mogą koordynować jony metalu. Kiedy ligand tworzy kompleks z jonem metalu, otacza go w sposób, który przypomina chwytanie lub obejmowanie. Stąd nazwa chelat, która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego szczypce, kleszcze lub chwytać.

W kosmetyce chelaty są stosowane w produktach do pielęgnacji włosów i skóry, pomagając zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez metale ciężkie (takie jak ołów, miedź, żelazo) znajdujące się w wodzie. Wiążąc te metale, chelaty pomagają chronić włosy i skórę przed utlenianiem i innymi szkodliwymi reakcjami.

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w chelatowaniu włosów?

Chelatowanie włosów nie jest procesem trudnym i w zasadzie nie różni się niczym od zwykłego mycia włosów. Kluczowe jest znalezienie odpowiednich produktów – szamponu i odżywki, które będą skutecznie myć i pielęgnować włosy, a jednocześnie będą miały właściwości chelatujące. Wybierajmy kosmetyki naturalne i wolne od szkodliwych substancji. Najważniejsze jednak, by zawierały one składniki o działaniu chelatującym.

Składniki chelatujące w kosmetykach do włosów

Lista składników chelatujących stosowanych w kosmetykach jest bardzo długa, jednak kilka z nich stosowanych jest częściej niż inne. Najpopularniejsze to:

  • kwas wersenowy, który znajdziemy najczęściej pod nazwą EDTA (Ethylenediaminetetraacetic Acid), a w nomenklaturze kosmetycznej (INCI) jako Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA – tworzy on kompleksy z jonami metali ciężkich, ograniczając tym samym ich szkodliwe działanie na skórę i włosy; jest skuteczny zwłaszcza przeciwko wapniowi i magnezowi, które powodują twardość wody;
  • kwas askorbinowy (witamina C), w INCI np. jako Ascorbyl Palmitate – chociaż jest on powszechnie znany jako przeciwutleniacz, ma również właściwości związku chelatującego, pomagając neutralizować szkodliwe metale i wspomagając ochronę skóry;
  • cytrynian sodu – to sól kwasu cytrynowego, również często stosowana w kosmetykach jako składnik chelatujący.

Jak chelatować włosy? Krok po kroku

Gdy masz już odpowiednie kosmetyki do chelatowania włosów,  wykonaj następujące czynności:

  1. Zwilż włosy obficie wodą, upewniając się, że są mokre od nasady po końcówki.
  2. Rozmieszaj rekomendowaną przez producenta ilość szamponu chelatującego z wodą i rozprowadź na włosach.
  3. Delikatnie masuj nie tylko włosy, ale i skórę głowy. Skoncentruj się na obszarach, które wydają się najbardziej zanieczyszczone. Łagodny masaż wykonuj przez kilka minut, a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą. W razie potrzeby powtórz tę czynność.
  4. Po umyciu włosów zastosuj odżywkę chelatującą, która przywróci im nawilżenie i witalność, a jednocześnie zapobiegnie osadzaniu się minerałów.

Powyżej masz gotową instrukcję na chelatowanie włosów krok po kroku.

Chelatowanie włosów – jaki efekt można osiągnąć?

Regularne chelatowanie włosów przynosi liczne korzyści. Po pierwsze, włosy są oczyszczone, a tym samym bardziej lśniące i podatniejsze na stylizację. Usunięcie zanieczyszczeń pomaga też lepiej wchłaniać składniki odżywcze z innych kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Chelatowanie włosów przed henną – dlaczego warto to zrobić?

Niezależnie od tego, czy woda stosowana do mycia włosów jest wysoko-, czy niskozmineralizowana, jeśli je farbujemy, warto przed koloryzacją zastosować chelatowanie. Dzięki temu efekt będzie lepszy, bo zarówno farba, jak i henna koloryzująca po chelatowaniu włosów da lepsze i bardziej jednolite efekty kolorystyczne. 

Jak widać, chelatowanie włosów nie jest bardziej skomplikowane niż zwykłe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak mycie włosów czy aplikacja odżywki. Może być jednak bardzo przydatne w utrzymaniu dobrej kondycji włosów, zwłaszcza jeśli korzystamy z twardej wody lub mieszkamy w dużych aglomeracjach, gdzie w powietrzu unoszą się mikrocząsteczki różnych metali ciężkich.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *