Czy da się zapuścić szybko włosy? Wyjaśniamy

Jak zapuścić szybko włosy? Te sposoby mogą trochę w tym pomóc

Marzenie o długich, gęstych i zdrowych włosach to cel wielu osób, ale osiągnięcie go może wydawać się czasochłonne i trudne. Chociaż nie ma magicznej formuły, która sprawi, że włosy urosną z dnia na dzień, nie podpowiem też, jak zapuścić włosy do pasa. Istnieją jednak metody, które mogą wspomóc ich wzrost, poprawić kondycję i sprawić, że będą one wyglądały pięknie.

Jak szybko rosną włosy?

Tempo wzrostu włosów jest indywidualną kwestią i może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym genetyki, ogólnego zdrowia, sposobu ich pielęgnacji, a także od płci, wieku, okolicy ciała, a nawet pory roku i dnia. Wiadomo, że włosy rosną szybciej u mężczyzn, a ich najbardziej intensywny wzrost przeżywamy między 15. a 30. rokiem życia. Przyjmuje się, że średnia prędkość wzrostu włosa wynosi 0,35 mm/dobę[i], a więc jest to około 1 do 1,5 cm na miesiąc, co z kolei daje mniej więcej 12 do 15 cm rocznie. Warto jednak pamiętać, że u niektórych osób włosy będą rosły szybciej, a u innych wolniej.

Istotną rolę w tym procesie odgrywają fazy wzrostu włosów. Wyróżniamy trzy takie fazy (etapy):

1. Anagen, czyli faza wzrostu aktywnego, która trwa od 2 do 6 lat. W tym czasie włosy nieustannie rosną.

2. Katagen, czyli krótka faza przejściowa, trwająca około od 2 do 3 tygodni, podczas której wzrost włosów zwalnia, a mieszki włosowe zaczynają się kurczyć.

3. Telogen, czyli faza spoczynku, która trwa od 2 do 4 miesięcy. To ostatni etap, po którego zakończeniu stary włos wypada, a cykl wzrostu zaczyna się od nowa z nowym włosem rosnącym w miejscu poprzedniego.

Dodajmy jeszcze, że nie wszystkie włosy znajdują się jednocześnie w tej samej fazie cyklu życia, co oznacza, że niektóre mogą rosnąć, podczas gdy inne odpoczywają lub wypadają. To naturalny proces, który pozwala na utrzymanie stałej liczby włosów na głowie. Ma on duże znaczenie np. w przypadku epilacji laserowej. Aby zniszczyć wszystkie włosy, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie tego zabiegu, ponieważ tylko włosy aktywnie rosnące, czyli w fazie anagenu, reagują na światło lasera.

Na tempo wzrostu włosów mogą wpływać inne czynniki, takie jak dieta, stan zdrowia, stres, używki oraz sposób pielęgnacji. Na przykład niedobory żywieniowe, choroby przewlekłe czy silny stres mogą spowolnić wzrost włosów lub nawet prowadzić do ich nadmiernego wypadania.

Zapuszczanie włosów – czy da się ten proces przyspieszyć?

Bezpośrednie przyspieszenie wzrostu włosów nie jest możliwe, bo – jak wspomniałam wcześniej – mają one swój naturalny cykl wzrostu. Możemy jednak poprawić ich kondycję i wygląd, co sprawi, że będą rosły zdrowe i mocne, a dzięki temu mogą wydać się dłuższe i bujniejsze niż w rzeczywistości. Oto kilka sposobów:

  1. peeling skóry głowy – regularne usuwanie martwych komórek skóry i zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy za pomocą peelingu wspomaga regenerację skóry, poprawia krążenie i sprzyja lepszemu odżywieniu cebulek włosowych;
  2. wcierka pobudzająca porost włosów – taki kosmetyk zawierający składniki aktywne, jak kofeina czy ekstrakty roślinne, stymuluje skórę głowy i wspomaga wzrost włosów;
  3. masaż skóry głowy również poprawia krążenie krwi, co z kolei przyczynia się do lepszego odżywienia cebulek włosowych.

Jak myć włosy w czasie zapuszczania?

Zapuszczanie włosów wymaga szczególnego zadbania o łodygę włosa, która w przypadku osiągnięcia oczekiwanej długości będzie dłużej narażona na działanie szkodliwych czynników niż w przypadku włosów krótkich, regularnie ścinanych. Długie włosy są częściej narażone na mechaniczne uszkodzenia, na przykład podczas ocierania się o ubrania czy związywania ich w kucyk. Dlatego warto, już na etapie zapuszczania włosów, zadbać nie tylko o zdrowie skóry głowy, ale też o mocną strukturę łodygi. 

Do mycia używajmy zatem łagodnych szamponów, unikajmy gorącej wody, ale też starajmy się nie myć włosów zbyt często, aby nie pozbawiać skóry głowy naturalnej warstwy ochronnej, a włosów odpowiedniego nawilżenia.

Co jeść, by włosy były zdrowe?

Dieta bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty w istotny sposób przekłada się na zdrowie całego naszego organizmu, w tym również skóry, paznokci i włosów. Szczególnie ważne dla ich zdrowia są witaminy z grupy B, witamina E, żelazo, cynk oraz białka. Wprowadzenie do diety dużych ilości owoców, warzyw, orzechów oraz ryb pozytywnie wpłynie na kondycję włosów.

Jak czesać włosy?

Do czesania zapuszczanych (i długich) włosów stosujmy szczotki z naturalnych surowców, np. drewna, i unikajmy szarpania czy ciągnięcia za włosy. Czesanie zaczynajmy od końcówek, stopniowo przesuwając się wyżej, aby uniknąć plątania i łamania włosów. Gdy są one już długie, a zwłaszcza kiedy są bujne, warto podzielić je na mniejsze pasma i rozczesywać jedno po drugim.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji włosów?

Do pielęgnacji włosów dobierajmy kosmetyki, które będą odpowiednie do stopnia ich porowatości oraz aktualnych potrzeb. Szukajmy do pielęgnacji włosów produktów nawilżających, regenerujących i wzmacniających, które zawierają naturalne składniki odżywcze. Unikajmy ciężkich formuł z silikonami i parabenami, które mogą obciążać włosy i osłabiać ich strukturę.

Zdrowe włosy, zwłaszcza gdy je zapuszczamy, to efekt kompleksowej pielęgnacji, odpowiedniej diety i cierpliwości. 


[i] E. Christophers, M. Stander: Zarys dermatologii i wenerologii, Wydawnictwo Medyczne, Urban&Partner, Wrocław 1999, 6-8 (za: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf, dostęp: 10.02.2024)

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *