Czy retinal jest skuteczniejszy niż retinol?

serum z retinalem resibo w dłoni

Retinal. Czy jest skuteczniejszy niż retinol?

Retinal to składnik, który zdobywa coraz większą popularność w świecie kosmetyków. Ale czy jest rzeczywiście skuteczniejszy niż retinol? W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i działaniu retinalu oraz dowiemy się, czy warto go wypróbować w swojej pielęgnacji.

Retinal – co to za substancja?

Retinal to jedna z pochodnych witaminy A, będąca stosunkowo nowym odkryciem w dziedzinie kosmetologii. Jest pośrednim stadium pomiędzy retinolem a kwasem retinowym, czyli aktywną formą witaminy A. Dzięki temu od razu jest przekształcany w skórze w kwas retinowy. To sprawia, że nie tylko działa szybciej niż retinol, ale też jest łagodniejszy dla skóry.

Retinal – jakie ma właściwości i działanie?

Działanie retinalu na skórę jest niemal identyczne jak w przypadku retinolu, tyle że szybsze i efektywniejsze. Przez to, że jest on substancją łagodniejszą, z dobrodziejstw retinalu może skorzystać więcej osób niż w przypadku retinolu. Retinal jest szczególnie zalecany osobom z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Jak retinal działa na skórę?

  • stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, przez co przyspiesza proces odnowy komórek skóry, co pomaga w redukcji zmarszczek i linii mimicznych,
  • poprawia teksturę skóry i zmniejsza jej szorstkość, dzięki czemu staje się ona gładka i jedwabiście miękka,
  • skutecznie wspomaga leczenie trądziku – pomaga oczyszczać pory i redukuje stany zapalne,
  • redukuje przebarwienia i rozjaśnia skórę.

Czy retinal jest skuteczniejszy od retinolu?

Jak już wspomniałam, retinal jest skuteczniejszy niż retinol, dzięki swojej zdolności do szybszego przekształcania się w kwas retinowy. Gdy retinol potrzebuje do tego dwóch przemian (najpierw zamienia się w retinal, a ten – w kwas retinowy), retinal wymaga tylko jednej przemiany[i]. Oznacza to, że widoczne efekty mogą się pojawić szybciej. Co ważne, ze względu na to, że retinal jest łagodniejszy dla skóry, jest on bardziej odpowiedni dla osób o wrażliwej cerze, które mają trudności z tolerowaniem retinolu.

Kosmetyki z retinalem – jak je prawidłowo stosować?

Stosowanie kosmetyków z retinalem wymaga pewnych środków ostrożności. Poniżej zebrałam kilka najważniejszych wskazówek. Warto dodać, że dotyczą one wszystkich retinoidów, w tym retinolu.

Jak wprowadzać kosmetyki z retinalem do pielęgnacji?

1. Wprowadzajmy retinal ostrożnie i stopniowo

Na początku stosowania produktów z tym składnikiem skóra może reagować zaczerwienieniem, pieczeniem i łuszczeniem się. Dlatego zaleca się rozpoczęcie od niskiego stężenia (początkowo nie więcej niż 0,2-0,5 proc.) i stopniowe zwiększanie jego ilości w pielęgnacji. Również częstotliwość powinna być mniejsza, szczególnie gdy do tej pory nie stosowaliśmy żadnych retinoidów. Zacznijmy od aplikacji 1-2 razy w tygodniu, a jeśli skóra dobrze reaguje, możemy zwiększyć częstotliwość i nakładać produkt co 2-3 dni.

Warto dodać, że retinoidy możemy stosować przez cały rok. Kluczową rolę odgrywa tutaj ochrona przeciwsłoneczna. Kremy z filtrem przy kuracji retinoidami to must have dla naszej skóry!

2. Stosujmy na noc

Retinal najlepiej stosować wieczorem, a za dnia nie tylko unikać ekspozycji na słońce, ale też bezwzględnie nakładać krem przeciwsłoneczny w wysokim filtrem, aby uniknąć podrażnień.

3. Bądźmy cierpliwi

Retinal to składnik, który wymaga czasu, aby uzyskać pełne efekty. Warto być cierpliwym i systematycznym w jego stosowaniu. Ważne jest też obserwowanie reakcji naszej skóry. Jeśli widzimy, że dobrze toleruje krem czy serum z retinalem, możemy zwiększyć stężenie lub częstotliwość, a być może – jedno i drugie.

Czy retinal można stosować latem?

Retinal jest składnikiem, który może sprawiać, że skóra będzie wrażliwsza na promieniowanie słoneczne, dlatego wszelkie tzw. kuracje retinoidami zaleca się głównie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Latem, gdy intensywne promienie słoneczne są szczególnie silne, warto zachować ostrożność i jeśli nie ma konkretnych wskazań, takich jak wsparcie leczenia trądziku zalecone przez dermatologa, warto zaniechać takich kuracji. Niezależnie od pory roku w trakcie stosowania kosmetyków z retinalem należy stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Jak przechowywać kosmetyki z retinalem?

Kosmetyki z retinalem powinny być przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Temperatura ich przechowywania powinna być niższa niż 20 stopni Celsjusza. Należy również dobrze zamykać opakowania, aby uniknąć utleniania tego składnika, gdyż jest on wrażliwy nie tylko na działanie słońca, ale też powietrza. Warto o to zadbać, bo dzięki temu produkty zachowają swoją skuteczność na dłużej.


[i] Lidén M., Eriksson U., Understanding Retinol Metabolism: Structure and Function of Retinol Dehydrogenases, Journal of Biological Chemistry, online: https://www.jbc.org/article/S0021-9258(19)74831-5/fulltext, dostęp: 23.10.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?