Dekoloryzacja włosów – na czym polega ten zabieg?

Na czym polega dekoloryzacja włosów i czy to bezpieczny zabieg?

Zmiana koloru włosów to popularny sposób na odświeżenie wyglądu lub całkowitą zmianę wizerunku. Jednym z kluczowych etapów przygotowawczych do zmiany koloru, szczególnie przy przejściu z ciemniejszych odcieni na jaśniejsze, jest dekoloryzacja. Czym jest dekoloryzacja włosów, jak przebiega ten proces i czy jest to bezpieczny zabieg?

Dekoloryzacja włosów – co to za zabieg?

Dekoloryzacja, jak sama nazwa wskazuje, jest procesem odwrotnym do koloryzacji. Stosuje się ją do osiągnięcia radykalnej zmiany koloru włosów, szczególnie u osób pragnących przejść z ciemniejszych odcieni na znacznie jaśniejsze. To specjalistyczny zabieg chemiczny, który pozwala na usunięcie z łodygi włosa pigmentu wprowadzonego do niej uprzednio za pomocą farbowania. Proces ten różni się od farbowania czy rozjaśniania i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz precyzji, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty bez nadmiernego uszkodzenia włosów. 

Dekoloryzacja a rozjaśnianie – jaka jest różnica?

Zarówno dekoloryzacja, jak i rozjaśnianie, to działanie na włosy za pomocą substancji chemicznych. W pierwszym przypadku efektem jest usunięcie z włosów sztucznego pigmentu, który został wprowadzony za pomocą farbowania. Dzięki temu można je ponownie zafarbować na inny kolor. Dekoloryzację przeprowadza się najczęściej w sytuacjach, gdy włosy mają być zafarbowane na kolor jaśniejszy powyżej dwóch tonów.

Rozjaśnianie to z kolei działanie na nasze naturalne włosy, które ma na celu uzyskanie ich jaśniejszego koloru. 

Na czym polega dekoloryzacja włosów?

Dekoloryzacja włosów to proces chemiczny, który ma na celu usunięcie wcześniej wprowadzonego za pomocą farbowania sztucznego pigmentu z łodygi włosa. Dekoloryzacja usuwa istniejące barwniki, co pozwala na uzyskanie bazy do kolejnej koloryzacji. 

Preparatami, które ściągają kolor, zwykle są silne utleniacze działające w środowisku zasadowym lub tzw. reduktory, które działają w środowisku kwaśnym. Pierwsze są szybsze i skuteczniejsze, ale dość inwazyjne dla włosów – mogą je wysuszać i osłabiać, a także zmniejszać elastyczność i połysk. Reduktory są łagodniejsze, jednak dekoloryzacja z ich użyciem trwa dłużej.

Dekoloryzacja czarnych włosów

Dekoloryzacja włosów zafarbowanych uprzednio na kolor czarny, jest najbardziej wymagająca. Aby uniknąć nadmiernego uszkodzenia włosów, ich odbarwienie często wymaga kilku podejść.

Dekoloryzacja rudych włosów

Rude włosy, ze względu na swoją specyficzną pigmentację, mogą wymagać szczególnej uwagi podczas dekoloryzacji, aby uniknąć niechcianych odcieni. W tym przypadku również może się okazać, że usunięcie barwników z łodygi włosa może wymagać więcej niż jednego spotkania z fryzjerem.

Dekoloryzacja włosów blond

W przypadku włosów blond wiele zależy od tego, czy ich jaśniejszy odcień uzyskany został za pomocą rozjaśniania, czy farbowania. W pierwszym przypadku jedyne, co możemy zrobić, to czekać aż włosy odrosną i ścinać rozjaśnioną część, ponieważ rozjaśniacz pozbawia włosów ich naturalnego pigmentu. Również farby pozwalające uzyskać różne odcienie blondu zawierają składniki rozjaśniające, które wpływają na melaninę obecną w łodydze włosa. W takim przypadku ściągnięcie koloru nie oznacza, że wrócimy do naturalnego odcienia, a jedynie usunięcie barwnika wprowadzonego za pomocą farby. Dekoloryzacja może jednak być potrzebna, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wybranego odcienia blond i chcemy go skorygować, albo gdy potrzebujemy całkowitej zmiany koloru.

Dekoloryzacja włosów brązowych

Przy włosach ufarbowanych uprzednio na brąz dekoloryzacja może być nie mniej wymagająca, jak w przypadku włosów czarnych i również może wymagać kilku podejść.

Dekoloryzacja włosów rozjaśnianych

Jak już wspomniałam, włosy rozjaśnione to takie, w których utleniony został naturalny pigment. Jeśli uzyskano ten efekt za pomocą farby, możemy je poddać dekoloryzacji, czyli usunięciu sztucznego pigmentu, jednak jasny kolor pozostanie.

Dekoloryzacja włosów efekty

Efekty dekoloryzacji zależą od wielu czynników, w tym od typu i kondycji włosów przed zabiegiem. Istotne jest też to, na jaki kolor były zafarbowane włosy, a także jaki jest ich naturalny kolor. Jeśli jest to drastyczna rozbieżność – na przykład zafarbowaliśmy na niebiesko naturalne włosy w kolorze jasny blond, efekty pierwszej dekoloryzacji mogą nas niemile zaskoczyć.

Ile trwa i ile kosztuje dekoloryzacja włosów?

Czas trwania i koszt dekoloryzacji mogą się znacznie różnić, w zależności od długości, gęstości włosów i koloru barwnika, który ma być ściągnięty. Zabiegi te mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku wizyt u fryzjera i kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Dekoloryzacja włosów u fryzjera czy w domu?

Choć dekoloryzacja domowa jest możliwa, zaleca się wykonanie tego zabiegu w salonie fryzjerskim. Profesjonalni styliści mają wiedzę i doświadczenie oraz sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa preparaty. Dzięki temu przeprowadzą proces usuwania koloru bezpiecznie i z oczekiwanym rezultatem, minimalizując ryzyko uszkodzenia włosów. Ponadto podpowiedzą, jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji, ponieważ przez pewien czas będą wymagały one specjalnej uwagi. Warto pamiętać, że nawet po delikatniejszym reduktorze trzeba będzie odbudować ich strukturę, zadbać o odżywienie i powrót do naturalnej gładkości, nawilżenia i sprężystości. Świetnie sprawdzi się do tego celu odżywka proteinowa do włosów, która uzupełni ubytki w ich łodydze i pomoże je szybko zregenerować.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *