Indycza szyja – przyczyny. Jak się jej pozbyć?

Indycza szyja – czym jest i jak się jej pozbyć?

Indycza szyja to termin, który wielu osobom kojarzy się z oznakami starzenia, choć nie zawsze jest to skutek upływu czasu. Zwiotczała i obwisła skóra w obrębie szyi potrafi wpędzić w kompleksy i wywołać uczucie dyskomfortu, niezależnie od wieku. Czy istnieją skuteczne metody walki z tym problemem? 

Indycza szyja – co to znaczy?

Indycza szyja to potoczne określenie skóry na szyi, która ze względu na wiek, ekspozycję na słońce lub inne czynniki stała się zwiotczała i obwisła. Termin ten odnosi się do wyglądu skóry przypominającej fałdy skóry indyka pod jego dziobem. Dlaczego wiotka skóra szyi doczekała się takiego obrazowego określenia? Otóż skóra na szyi różni się od tej w innych częściach ciała i ma pewne unikalne cechy, takie jak:

 • cieńsza struktura w porównaniu do innych obszarów ciała (np. twarzy) – to sprawia, że jest bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie UV
 • mniejsza ilość tkanki podskórnej, przez co skóra szyi ma mniej kolagenu i elastyny,
 • mniej gruczołów łojowych, np. w porównaniu do twarzy, przez co skóra szyi ma tendencję do szybszej utraty nawilżenia i jest bardziej podatna na przedwczesne starzenie się,
 • narażenie na czynniki zewnętrzne –szyja, podobnie jak twarz, jest częściej narażona na działanie słońca i innych czynników środowiskowych, a jednocześnie często bywa pomijana w codziennej pielęgnacji i ochronie przeciwsłonecznej,
 • konstrukcja mięśni – mięśnie szyi są częścią całego układu mięśni, które wspólnie odpowiadają za naszą postawę w tej części ciała, jak również za młody wygląd twarzy oraz samej szyi, ich osłabienie może przejawiać się m.in. w wiotczeniu skóry szyi oraz tworzeniu się zmarszczek.

Jakie mogą być przyczyny indyczej szyi?

Na stan naszej skóry, w tym tej na szyi, wpływa wiele czynników. Często właśnie ich połączenie może prowadzić do szybszego pojawiania się oznak starzenia w tym rejonie ciała. Oto główne przyczyny:

 • starzenie się skóry – z wiekiem skóra traci zdolność do szybkiego regenerowania się i produkuje mniej kolagenu oraz elastyny, co prowadzi do jej zwiotczenia i utraty jędrności nie tylko w obszarze szyi,
 • długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony to jeden z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się, w tym wiotczenia, skóry (dotyczy to także szyi),
 • spadek produkcji kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry – z wiekiem ich ogólna produkcja maleje, co przekłada się na mniejszą elastyczność skóry i pojawienie się zmarszczek,
 • nagła utrata wagi również może spowodować, że skóra nie będzie w stanie dostosować się do nowego kształtu ciała i będzie obwisła w różnych miejscach, w tym na szyi,
 • uwarunkowania genetyczne – jeśli w naszej rodzinie wielu członków boryka się z problemem indyczej szyi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przypadłość ta dotknie również nas.

Zwiotczała skóra szyi – co robić?

Chociaż pewne czynniki powodujące wiotczenie skóry szyi, takie jak genetyka czy upływ czasu, są nieuniknione, istnieją skuteczne metody na poprawę jej wyglądu i elastyczności. Aby skutecznie zająć się problemem zwiotczałej skóry na szyi, warto poznać różne sposoby przywrócenia jej jędrności i odmłodzenia. 

Obwisła skóra szyi – ćwiczenia

W ujędrnieniu skóry szyi mogą pomóc ćwiczenia mięśni szyi, karku oraz barków i ramion. Nawet takie proste, jak odchylanie głowy do tyłu, podnoszenie brody do sufitu, naciskanie głowy na wysokości ucha przeciwną ręką i przechylanie jej czy obracanie w obie strony przyniosą efekty, pod warunkiem że będą wykonywane regularnie. 

Masowanie szyi

Systematycznie wykonywane masaże mięśni szyi i karku, zarówno za pomocą własnych dłoni, jak i płytki gua sha czy rollera, również w pewnej perspektywie czasowej przyniosą efekty w postaci poprawy napięcia skóry i ujędrnienia. Efekt wzmocnimy, jeśli użyjemy przy tym naturalnego oleju o działaniu przeciwstarzeniowym, np. oleju arganowego czy oleju marula.

Wiotka skóra szyi – zabiegi

Gdy domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub chcemy, aby efekty pojawiły się szybciej, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów dostępnych w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej, które mogą pomóc w ujędrnieniu skóry szyi. Najskuteczniejsze są te, które intensywnie pobudzają produkcję kolagenu i elastyny w skórze, tj.:

 • zabiegi laserowe,
 • mezoterapia,
 • lifting ultradźwiękowy,
 • terapia falami radiowymi.

Kosmetyki na zwiotczałą skórę szyi

Jakie kosmetyki powinniśmy stosować chcąc poprawić wygląd skóry szyi? Szczególnie polecane są naturalne kosmetyki, które działają długofalowo, wzmacniając cerę i wspierając zachodzące w niej procesy regeneracji. Sięgnijmy po te, które zawierają składniki, takie jak retinol, peptydy, kwas hialuronowy czy witamina C. Składnikiem o wyjątkowym działaniu na skórę jest ekstrakt z rośliny o nazwie Acmella oleracea, który stymuluje fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen i elastynę, do zwiększenia ich produkcji. Dzięki temu reorganizuje strukturę skóry właściwej, a w efekcie ujędrnia ją i zagęszcza.

Jak zapobiec pojawieniu się indyczej szyi?

Chcąc zapobiec pojawieniu się indyczej szyi, dbajmy o skórę tej części ciała tak samo jak o skórę twarzy, przyjmując, że nasza twarz kończy się tuż nad piersiami i cały ten obszar wymaga regularnej pielęgnacji. Bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna – stosowanie kremu z filtrem UV na co dzień to powinna być norma, podobnie jak regularne nawilżanie skóry, a także nawadnianie całego organizmu. Unikajmy też wszelkich czynników, które przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Wymieniłam je wyżej. Warto również na stałe wdrożyć do swojej rutyny regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi oraz masażów. Odpowiednio dobrana, naturalna pielęgnacja i systematyczność dopełnią dzieła.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?