Inulina w kosmetyce – jakie jest jej zastosowanie?

cykoria inulina niebieski kwiat cykorii

Inulina – prebiotyk z cykorii, składnik do zadań specjalnych

Inulina to substancja doskonale znana osobom poszukującym naturalnych sposobów na schudnięcie. Od pewnego czasu jest to również zyskujący na popularności składnik kosmetyków. Co takiego ma w sobie inulina, że jest tak wszechstronna?

Inulina – co to za substancja i jakie ma właściwości?

Inulina to polisacharyd pozyskiwany z roślin, składający się z cząsteczek glukozy i fruktozy. Gromadzi się on głównie w kłączach roślin, ich korzeniach oraz niższych częściach łodyg. Inulinę zawierają m.in. 

·      agawa, 

·      banany, 

·      cebula, 

·      czosnek, 

·      dalia, 

·      karczoch, 

·      łopian, 

·      mniszek lekarski, 

·      por, 

·      szparagi, 

·      cykoria,

·      topinambur. 

Do wykorzystywania w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym pozyskuje się ją najczęściej z topinamburu oraz cykorii. 

Inulina w diecie

Mimo że inulina jest cukrem, od dawna znajduje zastosowanie w dietetyce – z dwóch powodów. Po pierwsze, jest naturalnym prebiotykiem, który wspiera odbudowę mikroflory bakteryjnej, a tym samym poprawia funkcjonowanie jelit oraz odporność organizmu. Po drugie, ten wielocukier jest niskokaloryczny (150 kcal/100 g), wykazuje właściwości żelujące i strukturotwórcze, a ponadto jest naturalnym zagęstnikiem i stabilizatorem. . Z tego powodu inulina jest stosowana w produktach spożywczych o obniżonej kaloryczności jako naturalny zamiennik tłuszczu. 1 g inuliny zastępuje 4 g tłuszczu, ale w przeliczeniu na kalorie jest to proporcja 1,5 kcal/1 g inuliny w stosunku do 36 kcal/4 g tłuszczu. Ponadto inulina zmniejsza indeks glikemiczny produktów i spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi, a dodatkowo działa przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, ta niezwykła substancja działa podobnie jak błonnik pokarmowy, ponieważ nasz układ pokarmowy jej nie trawi, ale jest rozkładana przez bakterie.

Inulina w kosmetykach

Inulina jest substancją wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym do stabilizacji produktu oraz utrzymania jego wilgotności. Ale nie tylko. Sama również ma działanie nawilżające i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody, przez co zapewnia skórze i włosom odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto wygładza, lekko natłuszcza i nabłyszcza skórę oraz włosy, dlatego jest stosowana w produktach wygładzających, nawilżających, a także kondycjonujących (np. odżywkach do włosów). Jest jednym z naturalnych antyoksydantów, przez co neutralizuje działanie wolnych rodników. Inulina działa również przeciwzapalnie i łagodząco.

Inulina – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Ze względu na korzystny wpływ na skórę i włosy, inulina jest chętnie stosowanym składnikiem różnych produktów pielęgnacyjnych – od myjących, np. łagodnych kosmetyków oczyszczających do twarzy, po kremy, balsamy czy odżywki. Jako naturalny humektant, pojawia się często w składzie kosmetyków nawilżających, przeznaczonych do skóry suchej i odwodnionej. Ze względu na swoje działanie antywolnorodnikowe jest wykorzystywana jako składnik produktów do cery dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia. Właściwości przeciwzapalne i łagodzące oraz nawilżające sprawiają, że inulinę znajdziemy także w kosmetykach do cery trądzikowej i z łojotokiem. Jest ona także jednym z bardziej cenionych składników produktów do pielęgnacji włosów, a ze względu na swoją konsystencję oraz wyjątkowo delikatne działanie – jest także stosowana w produkcji zasypek i pudrów.

Czy każdy może sięgać po kosmetyki z inuliną?

Inulina jest substancją niezwykle łagodną i bezpieczną dla skóry oraz włosów. Nie wykazuje żadnych właściwości alergizujących, dlatego też nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Po kosmetyki zawierające ten składnik może zatem sięgać każdy, pod warunkiem, że inne znajdujące się w nich substancje nie są dla nas niewskazane.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?