Jak dobrze rozpocząć dzień? Poranne rytuały pielęgnacyjne

jak dobrze rozpocząć dzień resibo blog kobiece dłonie wystają spod białej kołdry w łóżku jedna trzyma biały kubek

Jak dobrze rozpocząć dzień? Kilka przydatnych wskazówek 

Rozpoczynanie dnia w ściśle określony sposób może w dużym stopniu wpływać na nasze samopoczucie, produktywność i ogólną kondycję w ciągu dnia. Wprowadzenie kilku prostych rytuałów porannych, w tym stosowanie kosmetyków naturalnych do twarzy, może pomóc w osiągnięciu lepszego nastroju i energii na cały dzień. 

Jak dobrze rozpocząć dzień?

Rozpoczęcie dnia od kilku prostych nawyków może mieć duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Mózg ludzki lubi to, co znane i „oswojone”. Jeśli codziennie wykonujemy te same czynności i robimy to w określonym porządku, wpływa to uspokajająco na nasz umysł. 

Mimo że codzienne powtarzanie tych samych czynności może rozleniwiać nasz mózg, to jednak w określonych sytuacjach, takich jak właśnie poranki czy wieczory, warto mu na to pozwolić. Automatyzmy wytworzone w ten sposób pozwalają naszemu umysłowi poczuć się bezpiecznie, a my mamy czas na przykład na zaplanowanie dnia, gdy myjemy zęby albo wklepujemy krem pod oczy.

Sposobów na pozytywny i dający energię początek dnia może być wiele – w zasadzie tak wiele, jak wielu jest ludzi. Odprawianie pewnych rytuałów jest znane w psychologii także jako element procesu twórczego wybitnych twórców, np. rosyjski pisarz Lew Tołstoj każdy dzień zaczynał od spaceru i pisał tylko rano[i]. Niemniej istnieje kilka wartych wdrożenia porannych rytuałów. Oto one:

Rozciąganie na łóżku

Nawet krótki zestaw ćwiczeń rozciągających po przebudzeniu pobudza ciało i umysł. W ten sposób rozciągamy mięśnie, które nocą również mogą się spinać, a także zapewniamy sobie lepsze krążenie i przygotowujemy organizm na cały dzień.

Szklanka wody na dzień dobry

Picie wody tuż po przebudzeniu pomaga nawodnić organizm, pobudza metabolizm i wspomaga oczyszczanie ciała z toksyn. Jeśli mamy ochotę, możemy do niej wycisnąć sok z połowy cytryny, co m.in. wspomoże trawienie w ciągu dnia.

Krótka medytacja lub chwila wyciszenia

Poświęcenie kilku minut na medytację lub cichą refleksję pomaga w skupieniu i pozytywnie nastawia na resztę dnia. Istnieją liczne badania wykazujące, że medytacja działa uspokajająco na układ współczulny[ii], odpowiedzialny m.in. za mobilizację organizmu do walki i ucieczki. Dzięki temu pomaga się wyciszyć i lepiej reagować na sytuacje stresowe.

Poranna pielęgnacja skóry – od czego zacząć?

Poranna pielęgnacja skóry jest ważnym elementem, dzięki któremu będziemy czuć się świeżo i promiennie przez cały dzień. Stosujmy w tym celu kosmetyki naturalne, które są zdrowe dla naszej cery, a jednocześnie zapewniają jej odpowiednią ilość składników odżywczych i nawilżających. O poranku skóra nie potrzebuje tak wiele uwagi, jak wieczorem, niemniej są pewne etapy, których nie warto pomijać, jeśli chcemy, aby nasza cera była promienna i odpowiednio chroniona przez cały dzień.

Oczyszczanie skóry

Pierwszym krokiem powinno być delikatne oczyszczenie skóry, najlepiej przy użyciu kosmetyków naturalnych do twarzy, które skutecznie usuną zanieczyszczenia bez naruszania naturalnej bariery hydrolipidowej.

Tonizowanie

Tonik pomaga przywrócić skórze właściwe pH i przygotowuje ją do lepszego wchłaniania składników odżywczych i nawilżających zawartych w kolejnych kosmetykach.

Nawilżanie

Aplikacja naturalnego kremu nawilżającego jest kluczowa dla utrzymania skóry w dobrej kondycji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia.

Ochrona przeciwsłoneczna

Całoroczna ochrona przeciwsłoneczna powinna być naszym codziennym nawykiem. Poranna aplikacja kremu z wysokim filtrem SPF to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Dlaczego poranne rytuały dają energię na cały dzień?

Poranne rytuały, takie jak rozciąganie, picie wody czy poranna pielęgnacja skóry, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Komunikują naszemu mózgowi, że jesteśmy bezpieczni, a jednocześnie pomagają ustawić umysł na pozytywne myślenie, zwiększają naszą energię i sprawiają, że jesteśmy bardziej produktywni. Z kolei rytuały pielęgnacyjne, które sobie wypracujemy jako poranne nawyki, pomagają w łatwy sposób zapewnić naszej skórze dobrą kondycję przez długie lata.


[i] Piirto J., Proces twórczy u wybitnych twórców, Psychologia Wychowawcza, 2016; 51 (9): 78-90, online: https://e-psychologiawychowawcza.pl/resources/html/article/details?id=139293&language=pl, dostęp: 14.12.2023

[ii] Kalkowski K., Wpływ umysłu na zdrowie i ciało, czyli psychosomatyka i radzenie sobie ze stresem, Tutoring Gedanensis 6(1)/2021 (5-12), s. 9, online: https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/tutee/article/download/5932/5187, dostęp: 14.12.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *