Jak pozbyć się zaskórników?

resibo_twarz wesoła kobieca z nałożoną po połowie maską i peelingiem

Jak pozbyć się zaskórników? Poznaj domowe sposoby

Zaskórniki to problem, z którym boryka się wielu z nas. Z powodu tych nieestetycznych kropek skóra nie tylko wygląda gorzej, ale też jest narażona na powstawanie stanów zapalnych, z którymi dużo trudniej sobie poradzić niż z samymi wykwitami. Na szczęście, są domowe sposoby na zaskórniki. Sprawdźmy, jakie.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy z zaskórników

Najczęstszą przyczyną powstawania zaskórników jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe oraz zaburzenia w procesie złuszczania naskórka. Powstająca w ten sposób mieszanka łoju i rogowaciejących komórek zatyka ujścia mieszków włosowych, tworząc nieładne białe lub czarne kropki. Barwa biała oznacza, że mamy do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi, zaś czarna – że są one otwarte.

Postać zamknięta (microcomedones) to drobne wypryski powstające w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez komórki warstwy rogowej naskórka, zaś otwarta – w wyniku zastoju łoju oraz jego nadkażenia przez bakterie (najczęściej są to Propionibacterium acnes, czyli bakterie wywołujące trądzik). Ten drugi rodzaj zaskórników jest szczególnie niebezpieczny i jeśli nie zostanie usunięty, może przekształcić się w ropną torbiel lub wykwit grudkowo-krostkowy. Jak w takim razie pozbyć się ich i czy są na to domowe sposoby?

Parówki, czyli kąpiele parowe

Parówki połączone z mechanicznym oczyszczaniem skóry stosowane były już przez nasze prababki i wciąż są najpopularniejszym domowym sposobem na zaskórniki. Taka parowa kąpiel spełni swoje funkcje tylko, jeśli będziemy ją stosować regularnie oraz jeśli zastosujemy do niej odpowiednie zioła. Należy pamiętać, że nie każde ziele będzie dobre dla cery ze skłonnościami do powstawania wykwitów, dlatego szukajmy tych, które mają działanie antyseptyczne i ściągające.

Jakie zioła stosować w parówce na zaskórniki? Lipa lub tymianek mają działanie antyseptyczne i pomogą zmniejszyć ropne wykwity, zaś szałwia „ściągnie” rozszerzone pory. Warto więc przygotować sobie mieszankę tych właśnie ziół.

Jak często i jak długo stosować parówki? Osoby ze skórą tłustą, łojotokową i trądzikową mogą to robić nawet dwa, trzy razy w tygodniu. Twarz powinna być wystawiona na działanie gorącej pary nie dłużej niż 10 minut. Po zabiegu należy skórę natychmiast osuszyć, przykładając do niej (bez pocierania) ręcznik, najlepiej papierowy, aby jej nie podrażniać i nie przenosić bakterii.

Przyrządy do usuwania wągrów

Od pewnego czasu w sklepach dostępne są również narzędzia i urządzenia pomagające pozbyć się zaskórników z twarzy. Jest to np. specjalna soniczna szczoteczka, która dzięki emitowanym falom sprawia, że skóra delikatnie wibruje, przez co pory się rozszerzają, co ułatwia pozbycie się zaskórników. Niestety, mogą jej używać wyłącznie osoby z niezbyt wrażliwą cerą.

Można również spróbować stosowanie elektrycznych urządzeń, które odsysają zalegający w porach skóry nadmiar sebum. Ich działanie jest dość proste – najpierw (podobnie jak przy parówce) nawilżają skórę twarzy za pomocą mgiełki wodnej, a następnie przykładane do porów – odsysają zgromadzone w nich łój i resztki naskórka. Te urządzenia nie są przeznaczone dla osób ze skórą wrażliwą czy naczynkową, ponieważ mogą po ich użyciu pojawić się siniaki i wybroczyny.

Jak się pozbyć zaskórników na nosie? Wybierzmy specjalne plastry, które nie tylko pomogą nam usunąć wągry, ale też odkażą skórę i podziałają na nią ściągająco. Są jednocześnie tak skonstruowane, aby spełniać swoją funkcję nawet w najtrudniej dostępnych zakamarkach.

Kosmetyki na zaskórniki

Ponieważ przyrządy do usuwania zaskórników nie są przeznaczone dla każdego, warto zwrócić uwagę na fakt, że jednym z najlepszych sposobów na tę niedoskonałość jest… zapobieganie jej. Kluczowa jest więc odpowiednia pielęgnacja, w tym unikanie kosmetyków drażniących i wysuszających cerę (w szczególności zawierających alkohol i mentol!), a także wspomaganie naturalnych procesów odnowy skóry poprzez jej regularne złuszczanie.

Multifunkcyjny peeling do twarzy

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest niezbędne do tego, by zapobiegać jego gromadzeniu się i zaleganiu w porach. Wybierz do tego peeling, który nie wymaga pocierania (cera ze skłonnościami do zaskórników bardzo tego nie lubi), ale z łatwością usuwa zrogowaciały naskórek dzięki enzymom. Multifunkcyjny peeling do twarzy, oprócz białej glinki, która skutecznie zwęża pory, absorbuje nadmiar sebum i likwiduje martwe komórki, zawiera m.in. także PerfectionPeptide P3, biologicznie aktywny trójpeptyd, który przyspiesza odnowę naskórka.

Krem z retinolem

Przy cerze ze tłustej i skłonnościami do zaskórników warto regularnie stosować kuracje kremami z retinoidami. Idealnym wyborem będzie łagodny dla skóry, ale niezwykle skuteczny krem z retinolem Game Changer. Oprócz uwodornionego retinolu i bakuchiolu, zawiera także składniki wspierające cerę trądzikową, m.in. ekstrakt z kory drzewa chinowego, który działa oczyszczająco i ściągająco oraz ogranicza rozwój niekorzystnych drobnoustrojów i reguluje wydzielanie sebum. Uzupełnieniem kuracji jest łagodząco-nawilżająca emulsja Peace Maker, którą należy nałożyć na skórę 5 minut po aplikacji kremu.

Serum naturalnie wygładzające

Ważnym elementem pielęgnacji cery tłustej i mającej skłonności do zapychania jest serum zawierające składniki kojące, regenerujące i hamujące utlenianie sebum, a co za tym idzie – ograniczające powstawanie wyprysków, jak np. witamina C czy olej marula. Zawiera je m.in. serum naturalnie wygładzające, które doskonale wspiera cerę trądzikową.

Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach na zaskórniki?

W kosmetykach do pielęgnacji cery z niedoskonałościami szukajmy przede wszystkim składników wspierających złuszczanie naskórka, np. biała glinka, ekstrakt z papai, retinol, witamina C, zmniejszających wydzielanie sebum i regulujących pracę gruczołów łojowych, np. azeloglicyna, niacynamid, łagodzących, np. d-Panthenol, olej z otrąb ryżowych, a także działających przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, np. olej z nasion chia, ekstrakt z miodunki plamistej, ekstrakt z kurkumy.

Jak pozbyć się zaskórników na twarzy — czy to możliwe?

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry naturalnymi kosmetykami zawierającymi składniki wspierające cerę ze skłonnością do zaskórników możemy pozbyć się ich trwale. Ważne, aby oprócz tego zadbać również o odpowiednią dietę, ponieważ jedną z przyczyn pojawiania się niedoskonałości jest spożywanie produktów zmieniających pH skóry, np. tłustych potraw czy dużych ilości czekolady albo orzechów.

Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji takiej cery jest też właściwe oczyszczanie – najlepiej kilkuetapowe, koniecznie zakończone aplikacją toniku, który przywróci skórze kwaśny odczyn.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *