Jak wzmocnić włosy? Dieta, zabiegi oraz odpowiednie kosmetyki

kobieta uśmiechnięta z mokrymi włosami

Jak wzmocnić włosy, by nie wypadały? Podpowiadamy

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Choć może być spowodowane różnymi czynnikami, istnieją skuteczne metody na wzmocnienie włosów i zminimalizowanie tego problemu. W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby, jak dbać o włosy, by były zdrowe, mocne i pełne blasku.

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów to zjawisko, które dotyczy każdego z nas i w dużej mierze jest procesem naturalnym związanym z cyklem życia włosa. Każdy włos na naszej głowie przechodzi bowiem przez trzy główne fazy wzrostu:

· Faza 1 – anagen – trwa od 2 do 6 lat, a przez ten okres włosy aktywnie rosną.

· Faza 2 – katagen – krótka faza przejściowa trwająca około 2-4 tygodni, podczas której włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia.

· Faza 3 – telogen – to faza spoczynku, która trwa około 2-4 miesięcy; następnie włos wypada, a w jego miejscu zaczyna rosnąć nowy.

W normalnych warunkach około 80% włosów na głowie znajduje się w fazie anagenu, 1% w fazie katagenu, a około 19% w fazie telogenu[i]. To oznacza, że wypadanie od 70 do 100 włosów dziennie jest uznawane za całkowicie normalne[ii]. Problemy zaczynają się, gdy liczba wypadających włosów znacznie przekracza te wartości. To sygnał, że albo mamy problemy zdrowotne, albo wystąpiły jakieś nieprawidłowości w cyklu wzrostu włosa.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być wywołane przez wiele czynników, w tym:

·       stres, zwłaszcza przewlekły – silne napięcie emocjonalne lub fizyczne może sprawić, że większa liczba włosów wejdzie w fazę telogenu, co będzie skutkować ich obfitszym wypadaniem,

·       choroby, takie jak nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroby zakaźne, cukrzyca, nowotwory, a także choroby skóry głowy (łuszczyca, ŁZS, grzybice itp.),

·       niewłaściwa dieta – niedobór składników żywieniowych, na przykład żelaza (anemia), witamin, zwłaszcza A, D oraz z grupy B, a czasami też ich nadmiar (np. nadmiar witaminy A) oraz minerałów, mają wpływ na osłabienie włosów i ich wypadanie,

·       nieodpowiednia pielęgnacja – nadużywanie zabiegów chemicznych, częste suszenie gorącym powietrzem, czy stylizacje mogą uszkadzać włosy i przyspieszać ich wypadanie.

Na czym polega wzmacnianie włosów?

Wzmacnianie włosów jest procesem, w którym powinniśmy zadbać zarówno o odpowiednią pielęgnację zewnętrzną, jak i o nasze zdrowie wewnętrzne. To połączenie dobrych praktyk pielęgnacyjnych, zdrowej diety i odpowiednich zabiegów.

Codzienna pielęgnacja

W codziennej pielęgnacji warto postawić na naturalne, delikatne szampony oraz odżywki dostosowane do potrzeb włosów i stopnia ich porowatości. Ważne jest także, aby unikać nadmiernego ciepła podczas stylizacji oraz stosować produkty chroniące przed nim.

Dieta dla włosów

Zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały, takie jak żelazo, biotyna, witaminy A, E, D oraz białko, jest bardzo ważna dla mocnych i zdrowych włosów. Stałym elementem naszego jadłospisu powinny być produkty, takie jak zielone warzywa liściaste, orzechy i nasiona. Warto też sięgać po oleje roślinne.

Zabiegi wzmacniające włosy

A skoro o olejach mowa, to regularne zabiegi, takie jak właśnie olejowanie włosów, stosowanie masek proteinowych, czy kuracje keratynowe mogą znacząco poprawić kondycję włosów. Także masaże głowy, które stymulują mikrokrążenie, wspomagają wzrost zdrowych włosów i pozytywnie wpływają na zdrowie skóry głowy.

Wspomniane olejowanie włosów możemy wykonać, stosując odpowiedni do ich porowatości olej naturalny. Istnieją jednak gotowe produkty, takie jak olejowa maska do włosów, której stosowanie nie wymaga oceniania stopnia porowatości, bo ich formuła jest bezpieczna i skuteczna niezależnie od rodzaju włosów.

Jakie kosmetyki do włosów mogą pomóc w ich wzmacnianiu?

Warto pamiętać, że włosy to nie tylko mycie i odżywianie. Istnieje wiele produktów, które mogą pomóc wzmocnić nasze włosy, a nawet przyspieszyć ich wzrost. Jednym z rzadko jeszcze stosowanych produktów jest wcierka do skóry głowy, która wzmacnia włosy od nasady, ogranicza ich wypadanie, a jednocześnie stymuluje mieszki włosowe do produkcji nowych cebulek. To m.in. zasługa bajkaliny, flawonoidu, który pobudza wzrost nowych włosów i poprawia kondycję istniejących.

Włosy wyglądają na zdrowsze i są mniej podatne na kruszenie i łamanie, jeśli ich łodygi mają gładką powierzchnię (łuski przylegają do siebie), a końcówki są mocne. Dlatego dobrym wyborem jest serum zabezpieczające końcówki włosów i wygładzające.  

Jak wzmocnić włosy cienkie i/lub łamliwe?

Jeśli nasze włosy są z natury cienkie i łamliwe lub chcemy wzmocnić włosy po rozjaśnianiu, również możemy to zrobić. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wymagają one bardzo delikatnej pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem są produkty zwiększające objętość, które nie obciążają włosów, a także stosowanie suplementów z biotyną i krzemem, które wzmacniają strukturę włosa.

W przypadku takich włosów warto postawić na kosmetyki odbudowujące i regenerujące, takie jak odżywka proteinowa, zawierająca aminokwasy i proteiny, które uzupełniają ubytki w ich strukturze, a peptydy zwiększają objętość i sprawiają, że są grubsze.

Czy włosy kobiet w okresie menopauzy potrzebują szczególnej pielęgnacji?

Tak, po menopauzie włosy kobiet mogą stać się słabsze i bardziej podatne na wypadanie z powodu zmian hormonalnych. Jak wzmocnić włosy po menopauzie? Warto stosować produkty regenerujące i wzmacniające strukturę włosów. Należy też zwrócić uwagę na dietę i regularnie badać poziom hormonów płciowych, których stopniowe zanikanie w okresie menopauzy w istotny sposób wpływa na ogólną kondycję organizmu kobiet, w tym także stan ich skóry i włosów.

W przypadku pielęgnacji włosów, jak we wszystkim, co dotyczy naszego zdrowia i urody, ważne jest holistyczne podejście. Połączenie odpowiedniej pielęgnacji, zbilansowanej diety i odpowiednich zabiegów, a przede wszystkim regularność prędzej czy później przyniosą efekty. A jeśli nie? Wówczas konieczna będzie konsultacja z trychologiem lub dermatologiem.


[i] Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii XX”; 2003/5, s. 263.

[ii] Ibidem, s. 266.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *