Jakie są przyczyny starzenia się skóry głowy i włosów? Podpowiadamy

Co przyspiesza starzenie się skóry głowy i włosów?

Starzenie się włosów oraz skóry głowy jest biologicznym i naturalnym zjawiskiem, które dotyczy każdego z nas. Absolutne odseparowanie włosów od możliwych czynników egzogennych jest niespełna niewykonalne.

Jakie czynniki prowadzą do starzenia się skóry głowy?

Wyróżniamy dwie newralgiczne przyczyny, które powodują starzenie się skóry głowy: starzenie powiązane z menopauzą/wiekiem, które wynika z endogennych procesów, starzenie, które wynika z funkcjonowania czynników egzogennych.

Przyczyn egzogennego starzenia się skóry głowy może być bardzo wiele. Najczęściej wskazuje się na poniższe czynniki zewnętrzne:

  • stres oksydacyjny
  • nieodpowiednia pielęgnacja – wzmożone używanie dużej ilości produktów przeznaczonych do stylizacji, w szczególności o niewłaściwych składach, które powodują zaczopowanie ujść mieszków włosów, nieprawidłowo dobranych szamponów bez oparcia o potrzeby skóry głowy,
  • brak pielęgnacji uzupełniającej – do prawidłowego funkcjonowania, skóra oczekuje od nas rzetelnego oczyszczania, nawilżania, odpowiedniej diety, ochrony UV.
  • nieodpowiednia ilość snu oraz ruchu.

Jaki wybrać szampon?

W przypadku zapewnienia odpowiedniego nawilżenia skalpu, warto zastosować szampon Easy Breezy Wash Resibo, który jest tak delikatny, że można go stosować codziennie w przypadku, gdy skóra głowy jest sucha, nie przetłuszcza się. Synergia składników myjących, wzmacniających, ochronnych oraz nawilżających, wpływa m.in. na utrzymanie odpowiedniej wilgotność skóry głowy i włosów. Odpowiedzialne za to są takie substancje jak:

  • skwalan,
  • naturalny emolient współtworzący warstwę ochronną skóry,
  • pantenol (prowitamina B5), który głęboko nawilża i regeneruje skórę, a także koi podrażnienia i wspomaga odbudowę łuski włosa.

Aby skóra głowy była odpowiednio oczyszczona, a sebum ujarzmione, można stosować (1 raz w tygodniu w przypadku skóry głowy, która się nie przetłuszcza, a nawet codziennie w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy) szampon Deep Wash Resibo. Zawarte w nim składniki, min.:

  • ekstrakt z wierzbownicy Fleischera spowalnia aktywność 5-alfa-reduktazy (kluczowego enzymu odpowiedzialnego za produkcję sebum),
  • ekstrakt z owoców amli normalizuje pracę gruczołów łojowych i sprzyja dokładnemu oczyszczeniu włosów i skóry głowy,
  • niacynamid (witamina B3) przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry i ogranicza wydzielanie sebum. 

Należy pamiętać o tym, aby nie używać zbyt dużej ilości produktu. Za słabe rozpienienie szamponu oraz niedokładne domycie go ze skóry głowy i włosów może być przyczyną uzyskania niepożądanego efektu. Najpierw należy rozczesać dokładnie włosy zgodnie z kierunkiem, w którym będzie wykonane mycie. Następnie należy namoczyć włosy letnią wodą. Najlepiej jest rozwodnić szampon i spienić go przed użyciem. Pamiętaj – nie plącz włosów. Większość osób namacza włosy, a przy tym plącze je, przez co potem rozprowadzanie szamponu jest trudne, formuła jest dosyć gęsta, piana także i na źle namoczonych włosach będzie nią ciężko operować plącząc włosy. Należy umyć włosy i skórę głowy dwukrotnie, a za drugim razem, przytrzymać powstałą pianę na skórze głowy nieco dłużej. Na koniec trzeba bardzo dokładnie spłukać szampon.

Wypróbuj rekomendacje
przygotowane przez nasze specjalistki

Hair Recharger
odżywka regenerująca
Safe & Sound
serum wygładzające i zabezpieczające końcówki włosów

Dlaczego włosy siwieją?

Istnieje kilka tez dotyczących ukazania się siwych włosów.

Jaki wiek można uznać za przedwczesne siwienie? Wyznaczono segregację na rasy, w której wyszczególniono wiek, który świadczy o tym zjawisku. Jedna z tych grup, to rasa kaukaska (poniżej 20 lat), druga natomiast to Afroamerykanie (poniżej 30 lat).

Na rozpoczęcie mechanizmu siwienia włosów wpływają różne uwarunkowania.

Dużą rolę w wielopoziomowym procesie siwienia włosów odgrywają czynniki genetyczne. W piśmiennictwie zaobserwowano również takie przyczyny, które będą postępowały siwienie włosów, jak stres czy funkcjonowanie wolnych rodników. Pomimo tego, że fazy włosa są identyczne, zauważono, iż siwe włosy rosną prędzej, a w pewnym etapie wypadają

Na szybszy proces siwienia włosów wpływa również palenie papierosów. Siwe włosy potrafią zmienić się z białych na żółte, poprzez reakcję z papierosowym dymem.

Zjawisko siwienia włosów może też świadczyć o różnych zespołach chorobowych.

Białe włosy są definitywnie pozbawione melaniny. U osób z blond włosami, siwizna zauważalna jest nieco później, niż u brunetów.

Ekstrakt z jagód goji zawarty w kompozycji HairGrow Mix ma działanie:

  • wspierające biosyntezę melaniny we włóknach włosowych, co korzystnie wpływa na włosy ulegające siwieniu,
  • silnie antyoksydacyjnie – hamuje peroksydację lipidów,
  • przeciwutleniające – posiada działanie wzmacniające kolor włosów.

Ekstrakt występuje zarówno w szamponie Easy Breezy Wash Resibo jak i Deep Wash Resibo oraz w odżywkach: Waterlight Resibo, Shine Club Resibo, Hair Recharger Resibo i wcierce Hello New One Resibo.

Jak działa promieniowania UV na włosy?

Należy pamiętać o tym, że wtedy, kiedy jesteśmy narażeni na promieniowanie UV, nasze włosy oraz skóra głowy doświadczają uszkodzeń. Skutkiem promieniowania słonecznego jest uszkodzenie pigmentu w łodydze oraz destrukcja białek. Do wnętrza włosa docierają promienie słoneczne oraz niszczą układ osłonki.

Nie ma znaczenia czy włosy są farbowane czy naturalne, ponieważ oba typy włosów po ekspozycji na promieniowanie UV przestają być nawilżone, są suche, matowe,  bez blasku. Dodatkowo włosy stają się delikatnie rozjaśnione. Naturalne włosy mogą zostać rozjaśnione nawet o kilka odcieni. Zauważyć można, że np. zimą u posiadaczy naturalnych włosów, kosmyki na długości oraz końcówki są jaśniejsze od włosów u nasady.

Uszkodzenie włosów – czynniki mechaniczne

Biorąc pod uwagę mechaniczne uszkodzenia włosów, można wyodrębnić naprężanie oraz tarcie.

Osłonka włosa jest uszkadzana przez tarcie. Jakie działania mają wpływ na uszkodzenie powierzchni włosa przez ten czynnik?

  • niewłaściwa technika czesania z używaniem niedopasowanej szczotki,
  • nieodpowiednie mycie włosów,
  • tarcie ręcznikiem po łodygach, zamiast delikatnego odsączenia nadmiaru wody,
  • narażanie końcówek na tarcie po ubraniu, dlatego warto stosować Serum Safe&Sound Resibo, które wygładza i zabezpiecza łuski włosów oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek, nadaje włosom naturalny blask, a w dodatku nabłyszcza je
  • rozwiewanie włosów przez wiatr.

Tarcie powoduje zniekształcanie oraz wycieranie łusek osłonki. Trudno jest całkowicie zatrzymać zniszczenia mechaniczne. Pomóc w utrzymaniu prawidłowej kondycji włosów może korzystanie z odpowiednich akcesoriów do czesania np. szczotek oraz grzebieni. Należy zwrócić uwagę na to, aby grzebień miał gładką powierzchnię.

Na szczególną uwagę zasługuje grzebień No More Tangles Resibo, wykonany z roślinnej celulozy, który rozczesuje, rozplątuje każdy rodzaj włosów. Szeroko rozstawione ząbki i zaokrąglone końcówki sprawiają, że włosy nie łamią się i nie elektryzują.

W przypadku szczotki, warto zdecydować się na szczotkę przelotową (typu vent). Taka szczotka delikatnie rozczesuje włosy. Jeśli decydujemy się na tego typu akcesorium, na początku można wybrać szczotkę z igiełkami, bez włosków.

Tapirowanie należy do technik fryzjerskich, który szczególnie wpływają na destrukcję włosów. Uszkodzenia podczas wykonywania tego rodzaju czynności, mogą dotyczyć rozległego zakresu osłonki.

Naprężenia i współgrające z nimi uszkodzenia konstrukcji keratynowych warstwy korowej skutkują rozciągliwością włosów. Dlatego ważne jest, aby ograniczać upinania włosów np. w koka lub ściśniętego kucyka. W przypadku, kiedy za szybko rozczesujemy mokre włosy, zjawisko naprężania również występuje.

Co to są zniszczenia termiczne?

To takie zniszczenia, do których dochodzi pod wpływem działania podwyższonej temperatury, zaliczamy do nich:

  • urządzenia do stylizacji włosów np. lokówki, prostownice, karbownice
  • suszarki (używanie zbyt wysokiej temperatury).

Jeśli często będziemy sięgać po powyższe urządzenia, osłonka zacznie pękać, włosy staną się suche i łamliwe.

Jaka odżywka na bardzo zniszczone włosy?

W przypadku gdy zależy nam na uzupełnieniu ubytków w strukturze włosa, można zastosować odżywkę Hair Recharger Resibo. Peptydy z zielonego groszku zwiększają objętość włosów i pogrubiają je. Kompleks 22 aminokwasów, które są analogiczne do naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF). Zawarte w nim substancje wnikają do warstwy korowej włosa, odbudowując jej struktury keratynowe, należą do nich:

  • alanina,
  • glicyna,
  • treonina,
  • arginina,
  • prolina.

Substancje nawilżające wiążą wilgoć, troszcząc się o odpowiedni poziom nawodnienia i chroniąc przed przesuszeniem. Włosy są wyraźnie zregenerowane i odżywione.

Warto również wypróbować metodę OMO, która polega w pierwszej kolejności na nałożeniu odżywki Hair Recharger Resibo, następnie umycie włosów szamponem np. Easy Breezy Wash, a następnie zaaplikowanie odżywki Shine Club Resibo i dokładne jej spłukanie. Odżywka ta nada włosom blasku, wygładzi je i ułatwi rozczesywanie. Dzieje się tak, za sprawą innowacyjnego emolientu, pozyskiwanego z nasion ostropestu plamistego, który zapewnia włosom jedwabiste wykończenie. Jest lekki, dobrze się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu, nie obciąża włosów. Odżywkę Shine Club Resibo można również stosować solo.

Należy pamiętać, że do zachowania zbalansowanej kondycji włosów, warto do swojej pielęgnacyjnej rutyny wprowadzić odżywkę nawilżającą Waterlight Resibo. Organiczny związek chemiczny – sorbitol, który występuje w owocach, m.in. w śliwkach, brzoskwiniach, morelach, jabłkach, gruszkach, ale też w niektórych algach i grzybach, ma działanie nawilżające. Składnik ten wiąże wodę i zatrzymuje ją w strukturach sąsiadujących. Stosowany do pielęgnacji włosów wygładza je i sprawia, że są jedwabiste.

Źródła:

1. Arct J., Pytkowska K., ,,Kosmetologia włosów’’, Edra Urban&Partner, Wrocław 2020

2. Słupek W.P., ,,Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów’’, Wydawnictwo FT Concept Warszawa 2016

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?