Joga twarzy. Na czym polega i w czym jest skuteczna?

twarz kobiety zbliżenie

Na czym polega joga twarzy i czy jest skuteczna?

Joga twarzy to coraz popularniejsza metoda, skupiająca się na relaksacji i ćwiczeniach mięśni twarzy. Ta forma jogi może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia i wyglądu skóry. Na czym dokładnie polega i jak działa?

Joga twarzy – co to znaczy?

Joga twarzy, nazywana również jogą na twarz, to zestaw technik i ćwiczeń mających na celu wzmocnienie i zrelaksowanie mięśni twarzy. Ćwiczenia te mogą pomóc w redukcji zmarszczek, poprawie napięcia skóry oraz zwiększeniu jej elastyczności. Joga twarzy oferuje naturalną alternatywę dla kosmetycznych zabiegów, skupiając się na długotrwałym i całościowym podejściu do pielęgnacji skóry. USA online loans.

Jak działa joga twarzy?

Joga twarzy to nic innego jak ćwiczenia mięśni twarzy, które są elementem holistycznego podejścia do naszego zdrowia i wyglądu. Z tradycyjną jogą ma wiele wspólnego, ponieważ również wiąże się ze świadomym oddechem, a także odpowiednią postawą ciała. Joga twarzy jest też nauką świadomej mimiki, która może pomóc w zachowaniu młodego wyglądu na dłużej. 

Joga twarzy to świadome ćwiczenia mięśni, których w tej części ciała mamy ponad 50. Są one odpowiedzialne za naszą ekspresję, mimikę oraz ogólny kształt i wyraz twarzy. Z czasem te mięśnie mogą osłabnąć (np. z wiekiem) lub stać się napięte (np. wskutek bruksizmu, czy przewlekłego stresu). To przyczynia się do powstawania zmarszczek, opadania skóry i zmian w konturach twarzy. 

Ćwiczenia jogi twarzy mają na celu tonizowanie i relaksowanie tych mięśni, co pomaga m.in. poprawić krążenie krwi i zwiększyć elastyczność skóry, a w rezultacie zapewnić młodszy i bardziej wypoczęty wygląd. Regularna praktyka wzmacnia mięśnie twarzy, pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek i poprawić ogólny wygląd skóry.

Pamiętajmy o mięśniach szyi

Joga twarzy powinna skupiać się nie tylko na mięśniach samej twarzy, ale również szyi, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu owalu twarzy. Mięśnie szyi, w tym mięsień szeroki szyi (łac. platisma), który podtrzymuje całą twarz, są bezpośrednio połączone z mięśniami dolnej części twarzy. Platisma jest często nazywana „głównym mięśniem młodości”. Gdy jest ona osłabiona, pojawia się podwójny podbródek i dochodzi do zniekształcenia konturu twarzy. Z kolei kiedy jest nadmiernie napięta, może być przyczyną bólu i sztywności, co również wpływa na wygląd twarzy.

Joga twarzy – jakie ćwiczenia trzeba wykonać?

Regularne ćwiczenia jogi twarzy i szyi pomagają rozluźniać i wzmacniać mięśnie, co z kolei ma pozytywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale też kondycję skóry. Istnieje wiele różnych ćwiczeń – właściwie na każdej grupie mięśni możemy jakieś znaleźć. Jednak należy pamiętać, że kluczowe dla osiągnięcia efektów, tak jak w przypadku każdych ćwiczeń, jest ich regularne wykonywanie. 

Poniżej kilka przykładów najbardziej popularnych ćwiczeń:

  • Ćwiczenia na czoło 

Próbujemy unosić brwi, jednocześnie starając się nie marszczyć czoła, aby wzmocnić mięśnie czołowe.

  • Ćwiczenia na oczy

Zamykamy i otwieramy oczy, starając się używać tylko samych mięśni oczu. To ćwiczenie może pomóc w redukcji kurzych łapek.

  • Ćwiczenia na usta

Naśladujemy szeroki uśmiech, następnie robimy „rybę”, zaciskając usta. Ćwiczenia te pomagają wzmocnić mięśnie wokół ust.

  • Ćwiczenia na szyję

Proste ćwiczenia, takie jak delikatne pochylenia głowy do przodu i do tyłu, a także obracanie głowy na boki, skutecznie wzmacniają mięśnie szyi, o ile wykonujemy je regularnie. To z kolei pomaga ujędrnić skórę na szyi i zwiększyć jej elastyczność.

  • Ćwiczenia na owal twarzy

Ćwiczenia na owal twarzy, jak uśmiechanie się i naciąganie mięśni policzków, wspomagają pracę mięśni szyi, dając efekt bardziej jędrnego i zdefiniowanego owalu twarzy.

Joga twarzy – efekty

Czy joga twarzy jest skuteczna? Wiele osób doświadcza pozytywnych efektów jogi twarzy, takich jak poprawa elastyczności skóry, redukcja drobnych linii i zmarszczek, oraz ogólne uczucie relaksu i odprężenia. Efekty te mogą być jeszcze bardziej widoczne, gdy ćwiczenia są łączone z odpowiednią pielęgnacją skóry, na przykład z użyciem naturalnych kosmetyków.

Nad skutecznością tej metody prowadzone są liczne badania, które potwierdzają, że faktycznie ona działa, i to czasem efektywniej niż medycyna estetyczna[i]. Stąd zapewne tak silny trend z poradami dotyczącymi jogi i automasażu twarzy, który obserwujemy w mediach społecznościowych. Niemniej zdecydowanie przestrzegam przed hurraoptymizmem. Bardzo wiele zależy od naszych indywidualnych czynników, budowy skóry, genetyki, stylu życia, no i najważniejsze – od systematyczności.


[i] Kondracka P., Ciszek A., Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2017 / vol. 6, s. 39-42, online: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.1-3.pdf, dostęp: 13.12.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *