Kąpiel parowa twarzy (parówka): kto może ją robić i jak często?

para wodna unosi się z naczynia na czarnym tle

Kąpiel parowa (parówki) – czy to dobry pomysł?

Kąpiel parowa, tzw. parówka, to jeden z bardzo skutecznych zabiegów wspierających pielęgnację i pomagających na wiele problemów skórnych. Czy jest to zabieg dla każdego? Kto może go stosować, a kto powinien się wystrzegać?

Kąpiel parowa (parówka) – co to?

Kąpiel parowa, tzw. parówka, to stosowany już przez nasze prababki sposób rozpulchniania skóry twarzy i otwierania jej porów za pomocą pary wodnej. Dziś mamy do tego często specjalne urządzenia, ale nadal wystarczy po prostu sama miska z gorącą wodą i ręcznik, którym zakrywamy głowę. Parówka jest bardzo popularnym zabiegiem wspomagającym oczyszczanie skóry tłustej oraz skóry z niedoskonałościami (zaskórnikami czy krostami). Jej rozpulchnienie za pomocą gorącej pary sprawia, że pozbywanie się nadmiaru sebum i niedoskonałości jest znacznie łatwiejsze i łagodniejsze dla skóry. Ponadto do kąpieli parowych często dodaje się zioła lub ich mieszanki, które dodatkowo wspomagają cerę w pozbywaniu się problemów.

Kiedy warto stosować kąpiel parową?

Parówka to bezpośrednie działanie gorącej pary wodnej na skórę. Do tego zabiegu istnieją zatem zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania. Takie kąpiele mogą stosować osoby z cerą tłustą, zanieczyszczoną, z dużą liczbą zaskórników, na której występują stany zapalne, a także osoby, których cera jest zmęczona, poszarzała i wymaga dotlenienia oraz odżywienia.

Parówka odblokuje czopy łojowe w porach skóry, które odpowiadają za powstawanie zaskórników, pomoże usunąć zanieczyszczenia i odkazi skórę, dzięki czemu łatwiej będą się goić stany zapalne. Działanie wysokiej temperatury stymuluje mikrokrążenie skórne, dzięki czemu zostaje ona dotleniona, łatwiej wchłania substancje odżywcze (np. zawarte w stosowanych po parówce kosmetykach) i nabiera zdrowego kolorytu.

Kąpiel parowa przeciwwskazania

Nie każdy jednak może stosować kąpiel parową. Ze względu na wysoką temperaturę pary powinny unikać osoby mające skłonność do pękających naczynek, osoby ze skórą bardzo wrażliwą, alergiczną czy atopową, a także chorzy na nadciśnienie, jaskrę i miażdżycę. Nie powinny stosować parówek także osoby z bardzo poważnymi stanami zapalnymi skóry, gdyż ciepło może je zaognić.

Jak wykonać kąpiel parową? Krok po kroku

Wykonanie kąpieli parowej nie jest sprawą trudną. Oto kilka kroków, które dzielą nas od zdrowej, oczyszczonej i odświeżonej cery:

 1. Zagotowujemy co najmniej litr wody (jeśli dodajemy do niej zioła, zaparzajmy pod przykryciem co najmniej 2-3 minuty).
 2. W międzyczasie dokładnie oczyszczamy cerę, warto pomyśleć o peelingu, który ułatwi działanie parówki.
 3. Wlewamy wodę do naczynia (miski) i stawiamy tak, aby można było się nad nim nachylić w odległości ok. 40 cm.
 4. Nachylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem, tak aby zakryć też naczynie – niech para trafia wyłącznie na twarz.
 5. Parówka to zabieg bardzo mocno rozgrzewający skórę, dlatego kontrolujmy czas – przy cerze suchej niech to będzie kilka minut (maksymalnie 5 minut), przy cerze tłustej parówka może trwać dłużej, ale nie więcej niż 10 minut.
 6. Osuszamy delikatnie wilgotną skórę, wklepujemy w nią tonik lub spryskujemy mgiełką i nakładamy maskę (świetnie w takim momencie sprawdzi się oczyszczająca maska z glinką, bo doskonale uzupełni cały zabieg i wzmocni efekt oczyszczający) lub krem.

PAMIĘTAJMY! Po zabiegu, ze względu na mocno rozgrzaną skórę twarzy, nie wychodzimy na zewnątrz przez co najmniej godzinę. Konsekwencją mogą być choćby popękane w wyniku gwałtownej zmiany temperatury naczynka. Dlatego parówkę najlepiej robić wieczorem, gdy już na pewno zostajemy w domu.

Jak często stosować kąpiele parowe na twarz?

Parówki, jeśli mają przynieść oczekiwane rezultaty, powinniśmy wykonywać regularnie. Osoby z cerą tłustą czy łojotokową mogą je stosować nawet 2 razy w tygodniu, właściciele cery normalnej i mieszanej – co 7-10 dni, zaś osoby z cerą suchą i wrażliwą – najwyżej co 2-3 tygodnie.

Jakie dodatki warto wykorzystać do kąpieli parowej?

Kąpiel parowa spełni swoją funkcję, nawet jeśli będzie to tylko czysta para wodna. Warto jednak wzbogacić ją o odpowiednio dobrane do potrzeb cery zioła lub olejki eteryczne, które dodatkowo zamienią cały zabieg w małe, domowe spa.

Jakie zioła wybrać do parówki?

 • rumianek – to jedno z ziół najczęściej dodawanych do kąpieli parowych, działa przeciwzapalnie, odkaża i łagodzi podrażnienia,
 • lawenda – równie popularna, działa odkażająco, odświeża, łagodzi podrażnienia, reguluje produkcję sebum, a ponadto pomaga się odprężyć,
 • kwiat lipy – ma działanie przewciwzapalne, łagodzi podrażnienia, uspokaja,
 • melisa – odświeża, odkaża, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i uspokajająco,
 • rozmaryn – działa przeciwbakteryjnie, odkaża cerę, uspokaja.

Można takie zioła zaparzać pojedynczo, a można tworzyć z nich kompozycje. Do kąpieli parowej warto też dodawać olejki eteryczne. Wystarczy kilka kropli, by przy okazji skorzystać z ich mocy uspokajania czy odstresowywania, ale też korzystnego działania na skórę.

Wady i zalety parówki na twarz

Kąpiel parowa twarzy, jeśli jest stosowana zgodnie ze wskazaniami i odpowiednio do rodzaju i potrzeb cery, w zasadzie nie ma wad. Nie bez powodu, mimo że jest to zabieg prosty i bardzo stary, nadal jest jednym z częściej stosowanych nie tylko w domach, ale i w salonach kosmetycznych. Zalety parówki, pod warunkiem, że nie będą jej poddawane osoby, dla których jest przeciwwskazana, są ogromne. Wymieniłam je wyżej, ale dodam najważniejszą – to zabieg naturalny, bardzo szybki i niewymagający jakichś wielkich nakładów finansowych. Ponadto z powodzeniem możemy go zrobić sami w domu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on pinterest
Przypnij
Share on twitter
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?