Kwas glikolowy w pielęgnacji. Jak go prawidłowo stosować?

Kwas glikolowy w pielęgnacji. Kto powinien go stosować?

Kwas glikolowy to często spotykany w kosmetyce składnik preparatów o działaniu odnawiającym, a także złuszczającym. Czym jest i jak działa na skórę?

Kwas glikolowy – co to za substancja?

Pozyskiwany z soku z trzciny cukrowej bezbarwny i bezzapachowy kwas glikolowy (Glycolic Acid) należy do grupy AHA (alfahydroksykwasy), spośród których ma najmniejszą i najprostszą cząsteczkę. To sprawia, że jest bardzo dobrze absorbowany przez skórę, wnika w nią głęboko i jest przez to najskuteczniejszy. Ze względu na swoje działanie może być stosowany do każdego typu cery. 

Jak działa kwas glikolowy na skórę?

Zaaplikowany na skórę kwas glikolowy, reaguje z górnymi warstwami naskórka, pobudzając właściwości wiążące lipidów utrzymujących martwe komórki naskórka razem. To sprawia, że zrogowaciała warstwa naskórka złuszcza się, odsłaniając żywą skórę. Ponadto działa nawilżająco oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry, pobudzając aktywność fibroblastów – komórek wytwarzających kolagen i elastynę. Jego działanie zmienia się w zależności od tego, w jakim stężeniu go zastosujemy.

Kwas glikolowy w stężeniu niskim (5-15%)

Poprawia kondycję skóry, nawilża, delikatnie złuszcza, w sposób niewidoczny dla oka, usuwając martwe komórki naskórka. Takie stężenia najczęściej znajdziemy w kosmetykach.

Kwas glikolowy w stężeniu średnim (20-35%)

Złuszcza bardziej intensywnie, ponieważ działa jak silny powierzchowny peeling. Przez to, że głębiej wnika w skórę, ułatwia transport innych substancji aktywnych do jej komórek. Aktywnie reguluje procesy rogowacenia naskórka i wydzielania sebum, nawilża i odżywia. Polecany jest do cery tłustej i trądzikowej.

Kwas glikolowy w stężeniu wysokim (50-70%)

Silnie złuszcza, często wywołując rumień i podrażnienie skóry, która złuszcza się jeszcze nawet kilka dni po zabiegu. Efekt to gładka, zregenerowana, nawilżona, wygładzona i rozjaśniona cera, bez przebarwień, a nawet płytsze blizny potrądzikowe. 

Uwaga! Zabiegi z kwasem glikolowym w takim stężeniu mogą być stosowane wyłącznie w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych pod okiem doświadczonego kosmetologa lub lekarza dermatologii.

Efekty kuracji kwasem glikolowym lub regularnego stosowania kosmetyków, które go zawierają, to m.in.:

 • regeneracja komórek skóry,
 • przywrócenie równowagi, jeśli chodzi o produkcję sebum,
 • intensywne nawilżenie,
 • płytsze zmarszczki,
 • mniejsze blizny,
 • wyraźnie wyrównany i zdrowszy koloryt skóry,
 • mniej widoczne przebarwienia i plamy pigmentacyjne.

Kwas glikolowy na twarz – kto powinien, a kto nie powinien go stosować?

Choć kwas glikolowy jest bezpieczny dla skóry nawet w bardzo wysokim stężeniu, istnieją wskazania do jego stosowania, jak i przeciwwskazania. Oto najważniejsze z nich:

Wskazania do stosowania kwasu glikolowego:

 • skóra sucha i przesuszona,
 • skóra tłusta, 
 • trądzik,
 • cera łojotokowa,
 • głębokie i płytsze zmarszczki,
 • blizny i przebarwienia na skórze.

Przeciwskazania do stosowania kwasu glikolowego:

 • alergie skórne,
 • atopowe zapalenie skóry (AZS),
 • ciąża oraz okres karmienia piersią (powodem nie jest to, że kwas jest niebezpieczny, a fakt, że skóra w tym okresie może być nadwrażliwa na jego działanie),
 • przerwanie ciągłości naskórka,
 • nadżerki i opryszczka,
 • terapia retinoidami.

Kwas glikolowy – jak go stosować?

Stosując kosmetyki z kwasem glikolowym po raz pierwszy, powinniśmy zachować ostrożność. Nieodpowiednio zaaplikowany produkt może spowodować zbyt mocne podrażnienie skóry, jej nadmierne złuszczenie lub fotowrażliwość. Aby tego uniknąć i cieszyć się pozytywnymi efektami działania kwasu na skórę, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad: 

 1. Zawsze sprawdzajmy stężenie kwasu w kosmetyku.
 2. Gdy zaczynamy przygodę z kwasami, sięgajmy po kosmetyki znajniższym stężeniem, wprowadzając stopniowo coraz wyższe.
 3. Kosmetyki zawierające kwasy stosujemy w okresie jesienno-zimowym, nie częściej niż 3 razy w tygodniu.
 4. Kosmetyki z kwasem glikolowym aplikujmy wyłącznie na noc.
 5. Na dzień bezwzględnie stosujemy krem z filtrem UV (co najmniej SPF 30).
 6. Obserwujemy skórę – jeśli pojawią się silniejsze podrażnienia lub zauważymy, że skóra zbyt intensywnie się łuszczy, odstawmy kosmetyk na jakiś czas. Jest szansa, że gdy do niego wrócimy po na przykład 2 tygodniach, skutki jego działania nie będą już tak dokuczliwe.

Czy można stosować kwas glikolowy samodzielnie w domu?

Można, jednak tylko w niskich stężeniach i najlepiej, gdy jest on po prostu jednym składnikiem.

Kwas glikolowy – z czym wolno, a z czym nie wolno go łączyć?

Doskonałym uzupełnieniem działania kwasu glikolowego na skórę są ceramidy, gliceryna roślinna czy różnego rodzaju hydrolaty. 

Są jednak takie substancje, z którymi nie powinniśmy go stosować. Są to:

 • witamina C w postaci kwasu askorbinowego – nie jest to szkodliwe, ale oba te składniki nawzajem neutralizują swoje działanie, więc przestają być skuteczne,
 • retinol – również nie jest całkowicie przeciwwskazany, natomiast podobnie jak kwas glikolowy ma działanie drażniące, dlatego nie należy przeprowadzać kuracji retinolem i kwasem jednocześnie,
 • kwas hialuronowy oraz witamina B3 (niacynamid) – nie należy tych substancji stosować łącznie z kwasem glikolowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by aplikować kosmetyk z kwasem na noc, a preparaty z niacynamidem czy kwasem hialuronowym na dzień.

Warto w tym miejscu dodać, że nie jest do końca prawdą, iż kwas glikolowy nie może być łączony z innymi kwasami AHA. Jeśli zostaną one zastosowane w przemyślanej recepturze i w odpowiednio dobranych stężeniach, będą wzmacniać swoje pozytywne działanie na skórę, bez skutków ubocznych. A takie multikwasowe kosmetyki potrafią zdziałać cuda.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?