Masło mango na włosy. Jak działa i jakie ma właściwości?

Masło mango w pielęgnacji włosów. Jakie ma działanie?

Masło tłoczone na zimno z pestek mango jest wielofunkcyjnym składnikiem kosmetycznym, który może być również stosowany jako samodzielny kosmetyk. Ze względu na swoje właściwości świetnie sprawdza się nie tylko w pielęgnacji twarzy i ciała, ale też włosów.

Masło mango – jakie ma właściwości?

Masło mango, podobnie jak inne masła (np. masło shea, masło karite itp.) oraz oleje, jest bogate w nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, a także antyoksydanty, witaminy i mikroelementy. 

Przeciętny skład masła mango to:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe – oleinowy i linolowy, a także omega-9,
  • nasycone kwasy tłuszczowe – stearynowy i palmitynowy,
  • antyoksydanty (polifenole) – mangiferyna, kwercetyna, kwas chlorogenowy i kwas kawowy,
  • mikroelementy – cynk, miedź, selen,
  • witaminy – A, C, E, K i B.

Nienasycone kwasy tłuszczowe nawilżają skórę i włosy, regenerują, odbudowują i wzmacniają płaszcz hydrolipidowy, a także chronią skórę i włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Nasycone kwasy tłuszczowe – stearynowy i palmitynowy – z jednej strony stabilizują i przedłużają trwałość produktów z dodatkiem masła mango, a z drugiej –wspierają odbudowę bariery lipidowej oraz zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka i zachowują dobrą kondycję włosów.

Polifenole działają antyoksydacyjnie, ponadto chronią skórę i włosy przed uszkodzeniami, oraz przed utratą wilgoci, a także wspierają regenerację.

Witamina A obecna w maśle mango zapewnia skórze i włosom ochronę i stymuluje procesy odbudowy, ponadto działa antyoksydacyjne, a więc spowalnia procesy starzenia się. Witamina C z kolei wzmacnia i nadaje skórze oraz włosom zdrowy, naturalny blask. Witamina E, zwana „witaminą młodości”, również działa antywolnorodnikowo, zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się.

Masło mango na włosy – dlaczego warto je stosować?

Masło mango jest doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji włosów wysokoporowatych oraz suchych i zniszczonych. Oprócz wymienionych wyżej właściwości, tj. nawilżania, regeneracji i wzmacniania bariery ochronnej, doskonale domyka łuski włosów, zachowując wilgoć wewnątrz łodygi, dzięki czemu włosy stają się gładkie, nawilżone i odzyskują naturalny blask. 

Jak prawidłowo stosować masło z mango?

Masło mango można stosować jako samodzielny kosmetyk do olejowania włosów, a także jako odżywkę podczas mycia włosów metodami OM (odżywka – mycie szamponem) lub OMO (odżywka – mycie szamponem – odżywka) Przy czym w tym ostatnim przypadku drugą odżywką powinien być lekki produkt, nieobciążający włosów. 

Uwaga! Powyższe sposoby stosowania masła mango dotyczą tylko włosów wysokoporowatych oraz – do czasu odzyskania kondycji – suchych i zniszczonych. Włosy średnio- i niskoporowate – ze względu na dość ciężką konsystencję tego produktu – będą nim zbyt obciążone, nawet jeśli go dobrze spłuczemy. Natomiast przy każdym rodzaju włosów można stosować masło mango jako odżywkę na końcówki (nakładając niewielką ilość na wilgotne końcówki umytych włosów).

Inaczej będzie w przypadku gotowych kosmetyków (np. odżywki wygładzającej Shine Club), które zawierają masło mango składników składzie. Wybierając je, zaufajmy deklaracjom producenta – jeśli zapewnia, że kosmetyk może być stosowany do każdego rodzaju włosów, warto po niego sięgnąć i sprawdzić, jak zadziała na nasze. Pamiętajmy jednak, że każde włosy są inne, więc nie zawsze to, co sprawdza się u przyjaciółki, będzie dobre również dla nas.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?