Odżywka do włosów. Jak ją wybrać i prawidłowo ją stosować?

odżywka do włosów

Dlaczego warto stosować odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów jest tym, czym krem do twarzy czy balsam do ciała. Dostarcza włosom substancji odżywczych, wspomaga regenerację, poprawia kondycję i zapewnia zdrowy wygląd. Jej pomijanie w pielęgnacji można więc uznać za tak samo szkodliwe jak nieużywanie kremu do twarzy.

Dlaczego warto stosować odżywkę do włosów?

Regularne stosowanie odżywki to regularne dostarczanie włosom składników odżywczych, nawilżających, witaminizujących, odbudowujących i wpływających na ich ogólny stan. Odpowiednio dobrana do rodzaju włosów odżywka sprawi, że będą zdrowe, sprężyste, nawilżone, a problemy, z którymi mamy do czynienia – zostaną co najmniej zniwelowane, o ile nie znikną zupełnie. 

Jakie są rodzaje odżywek do włosów?

Istnieje kilka rodzajów odżywek do włosów, które dobieramy do łodygi włosa w zależności od jej porowatości oraz kondycji. Najczęściej dzielimy odżywki na proteinowe, emolientowe i humektantowe.

Proteinowe odżywki do włosów

Charakteryzują się tym, że zawierają głównie proteiny, czyli białka wnikające w strukturę włosa i wspomagające jego odbudowę. Z tego powodu odżywki proteinowe przeznaczone są do włosów suchych, zniszczonych, łamliwych i potrzebujących intensywnej regeneracji. Składniki, których powinniśmy szukać, chcąc wybrać taką naturalną odżywkę, to m.in.: hydrolizowane proteiny owsa, hydrolizowane proteiny ryżu czy keratyna hydrolizowana.

Emolientowe odżywki do włosów

Ich najważniejsze zadanie to ochrona łodygi włosa poprzez stworzenie na jej powierzchni delikatnego filmu ochronnego, który zapobiega nadmiernej utracie wody i wspomaga zatrzymywanie jej pod łuskami włosa. Odżywki emolientowe sprawiają, że włosy są mocniejsze, bo dzięki ochronie są mniej podatne na uszkodzenia. Przeznaczone są do włosów suchych, które mają skłonność do nadmiernej utraty wody. Składniki, które znajdziemy w naturalnych odżywkach emolientowych, to m.in. oleje roślinne, takie jak olej arganowy, oliwa z oliwek, masło shea, olej jojoba. 

Humektantowe odżywki do włosów

Cechą charakterystyczną takich odżywek jest intensywne nawilżanie. Zawarte w nich humektanty to substancje, które mają wysoką zdolność pochłaniania wody i dzięki temu chronią łodygę włosa przed utratą wilgoci. Są to m.in.: gliceryna roślinna, aloes, kwas hialuronowy, fruktoza czy pantenol.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te odżywki powinniśmy stosować naprzemiennie, gdyż zdrowe włosy potrzebują zachowania tzw. równowagi PEH, czyli odpowiednich proporcji protein, emolientów i humektantów. 

Jak wybrać odpowiednią odżywkę do włosów?

Wybór odpowiedniej odżywki zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju włosów i ich ogólnej kondycji. Większość tych czynników można jednak zamknąć pod pojęciem porowatości włosa, bo znając ją, najłatwiej jest dobrać właściwą i skuteczną odżywkę – znacznie łatwiej niż dzieląc włosy na suche czy przetłuszczające się.

Zobacz także: Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jak prawidłowo i jak często stosować odżywkę do włosów?

Częstotliwość stosowania odżywki do włosów jest równoznaczna z częstotliwością mycia głowy, bo powinno się ją stosować po każdym myciu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy korzystamy z innych metod mycia włosów niż ta najpopularniejsza, czyli mycie szamponem i nakładanie odżywki  (MO). Gdy myjemy włosy metodami O, MOO, OMO i MOMO, warto zwracać uwagę na zalecenia producenta co do częstotliwości stosowania odżywki.

Prawidłowe stosowanie odżywki do włosów jest mocno uzależnione od metody mycia, którą wybieramy, oraz porowatości włosów. Dlatego powinniśmy samodzielnie lub z pomocą specjalisty, np. trychologa, dobrać proporcje i częstotliwość do własnych potrzeb.

Czy odżywką można myć włosy?

Można, choć nie jest to opcja rekomendowana dla każdego. Warto też pamiętać, że produktem przeznaczonym do mycia włosów i zawierającym odpowiednie do tego celu składniki, jest szampon, a nie odżywka. Istnieje jednak wiele metod, a także sytuacji „promujących” mycie włosów odżywką. Ten wybór zależy jednak od wielu czynników, o których napisałam wyżej i które każdy musi rozważyć i dobrać indywidualnie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on pinterest
Przypnij
Share on twitter
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?