Olej abisyński na włosy, skórę twarzy i paznokcie. Jak stosować?

olejek do demakijażu Resibo kobieca dłoń wyciska olejek na blat

Olej abisyński. Jak wykorzystać jego właściwości w pielęgnacji skóry?

Choć nie jest tak bardzo popularny jak inne, olej abisyński jest coraz bardziej ceniony w branży kosmetycznej. Nic w tym dziwnego, bo jego właściwości sprawiają, że jest to nie tylko doskonały składnik produktów pielęgnacyjnych, ale też samodzielny kosmetyk. Poza tym jest stosunkowo tani.

Jakie właściwości i działanie ma olej abisyński?

Olej abisyński (Crambe Abyssinica Seed Oil) jest tłoczony na zimno z nasion modraka abisyńskiego, nazywanego także kapustą abisyńską. Jest to roślina uprawiana na południu, przede wszystkim w Afryce Wschodniej i Północnej oraz nad Morzem Śródziemnym.

Jest substancją bezzapachową o słomkowym kolorze i w porównaniu do innych olejów ma mniej oleistą konsystencję. Dzięki czemu bardzo szybko się wchłania i dociera w głąb naskórka, a wraz z nim cenne substancje. Skład oleju abisyńskiego to w ponad 50% nienasycony kwas tłuszczowy (NNKT) omega-9, czyli kwas erukowy. Paradoksalnie, kwas erukowy jest trujący, przez co olej abisyński nie nadaje się do spożycia, jednak dla naszej cery jest prawdziwym skarbem. To związek o bardzo silnych właściwościach nawilżających i natłuszczających. Dzięki temu tworzy na skórze nietłusty i niewidoczny film ochronny, zapewniając odpowiedni poziom nawodnienia i chroniąc przed szkodliwymi lub negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, np. trudnymi warunkami atmosferycznymi. 

Z tego powodu olej abisyński polecany jest osobom ze skórą wrażliwą, alergiczną, atopową, ze skłonnościami do egzem. 

W składzie oleju abisyńskiego znajdziemy też inne NNKT, takie jak m.in. kwas palmitynowy, oleopalmitynowy, linolowy, stearynowy, behenowy czy lignocerynowy. Dzięki temu wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Ponadto reguluje gospodarkę hydrolipidową w skórze, wzmacniając jej naturalny płaszcz ochronny. 

Olej ten jest wykorzystywany także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ poprawia elastyczność skóry, spłyca istniejące zmarszczki i spowalnia powstawanie nowych. Ponadto polecany jest do skóry po opalaniu, bo szybko koi zaczerwienienie i przyspiesza regenerację naskórka. Świetnie też działa na przebarwienia.

Jeśli chodzi o komedogenność, olej abisyński – jako jeden z nielicznych – nie wykazuje jej wcale, więc mogą go bez przeszkód stosować osoby z cerą tłustą i mieszaną.

Ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące olej z modraka abisyńskiego świetnie nadaje się także do pielęgnacji włosów i paznokci, w szczególności wymagających mocniejszej pielęgnacji, czyli łamliwych, suchych i zniszczonych.

Jaka postać oleju abisyńskiego jest stosowana w pielęgnacji?

Olej abisyński nierafinowany i czysty może być stosowany jako samodzielny kosmetyk. W podobnej postaci dodawany jest także do kosmetyków pielęgnacyjnych, np. oczyszczających, jak choćby olejek do demakijażu, a nawet kolorowych, w których doskonale zastępuje substancje filmotwórcze, jak silikony czy oleje mineralne.

Jak prawidłowo stosować olej abisyński?

Stosowanie oleju abisyńskiego nie wymaga specjalnej wiedzy czy umiejętności. Ze względu na jego lekką konsystencję, możemy aplikować go jako samodzielny produkt – bezpośrednio na skórę, włosy lub paznokcie. Zalecane stężenie wynosi do 100%, więc naprawdę można ten olej stosować bez żadnych obaw. 

Olej abisyński na twarz

Choć olej abisyński nie jest bardzo tłusty i szybko się wchłania, na twarz najlepiej nakładać go na noc. Korzyści z tego będą nawet większe, niż gdybyśmy aplikowali go w dzień, ponieważ podczas snu skóra skuteczniej wchłania substancje aktywne. Możemy go jednak dodawać do kosmetyków pielęgnacyjnych stosowanych na dzień jako tzw. booster, który wzmocni ich działanie na skórę.

Surowiec ten świetnie nadaje się także do pielęgnacji skóry wokół oczu, a przez to, że jest bardzo delikatny, można go aplikować bezpośrednio na skórę. Szybko zniweluje sińce i oznaki zmęczenia.

Olej abisyński na włosy i paznokcie

Olej z nasion modraka abisyńskiego można wykorzystywać do olejowania włosów, jak również jako rodzaj serum – nakładamy go wówczas na noc na skórę głowy, a rano zmywamy szamponem i aplikujemy odżywkę. Olej możemy także bez spłukiwania wcierać w końcówki włosów przed suszeniem suszarką czy prostowaniem włosów. Takie zabiegi poprawią poziom nawilżenia, wzmocnią i sprawią, że włosy będą gładkie i lśniące.

W przypadku paznokci warto stosować wcierki z oleju abisyńskiego. Kilka jego kropli nanosimy na polerkę i dokładnie wcieramy w płytkę. Jeśli będziemy to robić regularnie, wzmocnimy paznokcie i sprawimy, że nie będą się rozdwajały. 

Olej abisyński na stopy i ręce

Olej abisyński świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji przesuszonej i zrogowaciałej skóry rąk i stóp. Wspomaga złuszczanie martwego naskórka, nawilża i natłuszcza. Przy takich zabiegach warto na dłonie nałożyć bawełniane rękawiczki, a na stopy – skarpetki. Olej wcieramy na noc, aby miał czas się wchłonąć.

Olej abisyński na przebarwienia

Warto pamiętać, że regularne stosowanie oleju z modraka abisyńskiego wspomaga pozbywanie się przebarwień i innych podobnych niedoskonałości. Świetnie radzi sobie bowiem z wyrównywaniem kolorytu skóry.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?