Olej migdałowy na twarz, ciało i włosy. Jak go stosować?

Olej migdałowy na twarz, ciało i włosy. Naturalny kosmetyk o szerokim spektrum działania

Olej migdałowy, pozyskiwany z gorzkich bądź słodkich migdałów, jest – szczególnie w tym drugim przypadku – niezwykle cenionym surowcem kosmetycznym. Docenia się nie tylko jego właściwości pielęgnacyjne, ale również to, że bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy.

Olej migdałowy – jakie ma właściwości?

W przemyśle kosmetycznym najczęściej stosowany jest olej ze słodkich migdałów, który ma bardzo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim oleinowego (63-73 proc.) i linolowego (21-29 proc.), a także witamin (A, B1, B2, B6 i D) oraz minerałów (magnezu, manganu, potasu, fosforu), emolientów, protein i antywolnorodnikowych polifenoli (zwłaszcza kwasu fenolowego, flawonoidów i kwas ferulowego). 

Dzięki takiemu składowi olej migdałowy sam w sobie jest świetnym kosmetykiem pielęgnacyjnym i wykazuje wiele cennych właściwości, , m.in.:

  • delikatnie natłuszcza skórę, nie pozostawiając tłustej warstwy,
  • zmiękcza naskórek,
  • wygładza skórę,
  • nawilża i odżywia,
  • poprawia cyrkulację krwi,
  • działa przeciwstarzeniowo,
  • pobudza włókna kolagenowe do wzrostu,
  • zmniejsza widoczność przebarwień i zmarszczek,
  • chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Olej migdałowy do pielęgnacji – w jakiej postaci go stosować?

Olej migdałowy w czystej postaci możemy stosować jako samodzielny kosmetyk. Należy on to tzw. olejów suchych, wykazuje duże powinowactwo ze skórą człowieka, dzięki czemu bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Ponadto jest niekomedogenny, czyli nie zapycha porów. Olej migdałowy można stosować na przykład jako serum przeciwstarzeniowe, a następnie wklepać krem na noc. Jeśli obawiamy się olejowych konsystencji, możemy dodać kilka kropli oleju do kremu, wymieszać je na dłoni i zaaplikować na skórę.

Olej migdałowy w czystej postaci jest też doskonałym kosmetykiem do masażu twarzy (możemy wybrać go jako naszą bazę do masażu twarzy dłońmi, płytką gua sha czy rollerem), jak również do masażu całego ciała. 

Jeśli chcemy wzmocnić działanie oleju migdałowego, szukajmy naturalnych kosmetyków, w których składzie, oprócz niego, są także inne składniki, uzupełniające właściwości oleju.

Podobnie jak inne oleje, można go stosować również do oczyszczania twarzy (jako pierwszy etap). Pamiętajmy jednak, że bardzo trudno jest dobrać jeden, odpowiedni do naszej cery olej. Z pomocą przychodzą tutaj kosmetyki, które łączą właściwości kilku takich surowców, dopasowując się do potrzeb różnych rodzajów cery.

Olej migdałowy – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Olej migdałowy jest składnikiem bardzo łagodnym i bezpiecznym dla skóry, dlatego w przemyśle kosmetycznym jest chętnie stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry niemowląt czy wrażliwej skóry osób dorosłych. Jako naturalny emolient wspiera poprawę elastyczności naskórka i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Dzięki swoim właściwościom olej migdałowy znajdziemy także w kosmetykach nawilżających oraz przeznaczonych do cery suchej i wrażliwej. Zawartość substancji antyoksydacyjnych i przeciwstarzeniowych sprawia z kolei, że olej migdałowy jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji cery dojrzałej.

Olej migdałowy na włosy – jak działa, jak go stosować?

Ze względu na zawartość protein oraz to, że sam w sobie jest naturalnym emolientem, olej migdałowy jest chętnie wybieranym kosmetykiem do pielęgnacji włosów, np. do ich olejowania. Stosowany na włosy w czystej postaci sprawia, że są one nawilżone, zregenerowane, miękkie i odzyskują naturalny blask. Olej migdałowy regularnie stosowany wzmacnia końcówki włosów i zapobiega ich rozdwajaniu się. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych i witamin zapobiega również ich wypadaniu. Właściwości przeciwzapalne i łagodzące oleju migdałowego powodują, że jest on skuteczny w walce z łupieżem, a także pomaga zwalczać stany zapalne skóry głowy.

Olej można stosować do olejowania włosów lub w formie wcierki – bezpośrednio na skórę głowy. Jeśli chcemy zadziałać bardziej kompleksowo, sięgnijmy po kosmetyki do włosów, które zawierają ten olej, np. odżywkę emolientową albo odżywkę wygładzającą (w zależności od potrzeb).

Olej migdałowy: wskazania i przeciwwskazania

Wyjątkowość oleju migdałowego polega na tym, że ze względu na jego łagodność i wysokie powinowactwo do skóry można go stosować do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Nie ma zatem przeciwwskazań, są natomiast wskazania. Po ten surowiec powinny sięgać osoby z cerą dojrzałą, wrażliwą, skłonną do zapychania, a także osoby, których włosy są suche, łamliwe, pozbawione blasku i wymagające gruntownej regeneracji.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?