Opuchlizna pod oczami. Jak się pozbyć obrzęku?

regenerujący krem pod oczy eye guru resibo dłonie kobiece wyciskają kroplę na palec

Opuchlizna pod oczami. Jakie mogą być tego przyczyny?

Opuchlizna pod oczami to często pojawiający się problem, który ma istotny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i samopoczucie. Czasami jest to zjawisko przejściowe, innym razem może sygnalizować potrzebę zmian w stylu życia lub konieczność zbadania stanu naszego zdrowia. Jakie są przyczyny opuchlizny pod oczami? Jak długo może się ona utrzymywać i jak zapobiegać jej pojawianiu się?

Opuchlizna pod oczami – jakie mogą być przyczyny?

Opuchlizna pod oczami to bezpośredni objaw zastoju limfy i gromadzenia się wody w tkankach[i]. Obrzęki mogą występować incydentalnie lub przewlekle – wówczas z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z jakimś schorzeniem ogólnoustrojowym. 

Przyczyny obrzęków incydentalnych

1. Brak snu lub jego zła jakość 

Jest to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn powstawania opuchlizny pod oczami. Niedostateczny lub złej jakości sen często prowadzi do zastojów krwi i gromadzenia się płynów w organizmie, w tym również w okolicach oczu. A to powoduje obrzęki.

2. Alergie

Zarówno sezonowe alergie, jak i te spowodowane przez konkretny alergen (np. pokarmy, pyłki, sierść zwierząt), mogą powodować opuchliznę pod oczami. Jest to wynik reakcji organizmu na alergen, co często wiąże się z zaczerwienieniem, swędzeniem i obrzękiem.

3. Dieta i styl życia

Nadmierne spożywanie soli może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, a to z kolei – do powstawania opuchlizny pod oczami. Podobne skutki niesie także nadużywanie alkoholu.

4. Pozycja podczas snu

Nocą skurcze mięśni wokół oczu są ograniczone, przez co zaburzona jest cyrkulacja limfy i krwi. Jeśli dodatkowo śpimy na brzuchu lub boku, w tkance podskórnej może zgromadzić się woda, która jest widoczna jako worek pod oczami. 

5. Okresowe zmiany hormonalne

U kobiet opuchlizna pod oczami może pojawiać się okresowo w związku ze zmianami hormonalnymi, na przykład w trakcie cyklu miesiączkowego lub w trakcie ciąży.

Przyczyny obrzęków przewlekłych

1. Stan zdrowia

Jeśli mamy problemy z nerkami lub cierpimy na choroby sercowo-naczyniowe, również możemy borykać się ze skłonnością do powstawania i utrzymywania się opuchlizny pod oczami.

2. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Związane są zarówno z nadczynnością, jak i niedoczynnością tarczycy. W obu przypadkach jednym z najczęściej wymienianych symptomów jest długotrwałe utrzymywanie się obrzęków pod oczami.

Jak długo może się utrzymywać opuchlizna pod okiem?

Czas utrzymywania się opuchlizny w okolicy oczu może być różny i zależy od wielu czynników, w tym od przyczyny jej powstania. W niektórych przypadkach opuchlizna pod oczami i zaczerwienienie mogą być przejściowymi objawami, które znikają po krótkim czasie, zwłaszcza jeśli są wynikiem zmęczenia czy krótkotrwałego płaczu. W takich sytuacjach opuchlizna zwykle ustępuje po dobrym odpoczynku i regenerującym śnie.

Jednak w innych przypadkach, szczególnie gdy opuchlizna pod oczami jest spowodowana alergiami, infekcjami lub chronicznymi problemami zdrowotnymi, może ona utrzymywać się znacznie dłużej. W takich sytuacjach ważne jest zidentyfikowanie i leczenie podstawowej przyczyny.

Obrzęk pod oczami pojawia się czasami też po zabiegach kosmetycznych wykonywanych na skórze wokół oczu, takich jak mezoterapia igłowa lub mikroigłowa. Jest to też powszechny efekt uboczny obserwowany po wypełnianiu dolnej powieki kwasem hialuronowym. Opuchlizna po mezoterapii najczęściej znika już następnego dnia, ale w drugim przypadku – może się utrzymywać nawet od 7 do 10 dni. Co zrobić z opuchlizną pod oczami po kwasie hialuronowym? Można łagodzić obrzęk, stosując chłodne okłady, niemniej w tym przypadku trzeba po prostu odczekać, aż opuchlizna zejdzie samoczynnie, gdyż jest naturalną reakcją na podskórne podanie preparatu. W przypadku utrzymującej się opuchlizny lub innych niepokojących objawów zalecam konsultację z dermatologiem lub lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Opuchlizna pod oczami – jakie kosmetyki można stosować?

Rozwijająca się branża kosmetyczna oferuje duży wybór kosmetyków, które mogą pomóc w redukcji obrzęku i poprawieniu wyglądu skóry pod oczami. Ważne, aby szukać produktów – kremów, żelów masek czy serum, które są przeznaczone do pielęgnacji tej okolicy twarzy. 

Wybierajmy kosmetyki o lekkiej formule, które nie obciążają delikatnej skóry wokół oczu, które mają w składzie m.in. następujące składniki:

  • kofeina – poprawia krążenie i zmniejsza obrzęki, 
  • kwas hialuronowy – nawilża i wygładza skórę, 
  • witamina K – obkurcza naczynia krwionośne, 
  • ekstrakty z ogórka – działa on chłodząco, 
  • wyciąg z arniki – ma powszechnie znane działanie przeciwobrzękowe, 
  • ekstrakt zielonej herbaty – zawiera kofeinę i przeciwutleniacze,
  • peptydy i antyoksydanty – peptydy i antyoksydanty, takie jak witamina C, pomogą wzmocnić skórę wokół oczu i chronić ją przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, co również jest wsparciem w redukcji opuchlizny.

Jak zapobiec pojawieniu się opuchlizny pod okiem?

Zapobieganie powstawaniu obrzęków pod oczami, jeśli mają one charakter incydentalny, polega na wyeliminowaniu czynników, które mogą je wywołać. Zatem wysypiajmy się i dbajmy o jakość snu, ograniczmy spożycie soli i alkoholu oraz unikajmy alergenów, jeśli to one wywołują opuchliznę.

Jeśli obrzęki są skutkiem naszej choroby, oddajmy się w ręce lekarza i stosujmy się do jego zaleceń. 

W obu przypadkach – dbajmy o odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu. Jeśli będzie dobrze nawilżona, a jej bariera ochronna mocna – będzie mniej podatna na powstawanie nie tylko opuchlizny, ale też zaczerwienień i podrażnień.


[i] Anna Kołodziejczak, Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 551.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *