Kuracja retinolem. Czy można ją stosować wiosną i latem?

Czy retinol można stosować wiosną i latem? 

Retinol to jeden z najskuteczniejszych składników kosmetycznych. Mimo że potrafi zaradzić wielu problemom skóry, z jego stosowaniem zawsze należy uważać. Czy można aplikować produkty z retinolem wiosną i latem?

Jak działa retinol w kosmetykach?

Działanie retinolu, czyli pochodnej witaminy A, na skórę jest różnorodne. Retinol w istotny sposób wpływa na kondycję skóry, m.in. poprzez:

 • regulowanie cyklu odnowy naskórka (powoduje delikatne złuszczanie),
 • stymulowanie produkcji kolagenu, czyli białka strukturalnego skóry,
 • podniesienie poziomu nawilżenia,
 • poprawę struktury, elastyczności i jędrności skóry,
 • regulowanie wydzielania sebum,
 • zmniejszenie widoczności porów,
 • niwelowanie niedoskonałości,
 • redukcję przebarwień, plam starczych i piegów.

Regularne stosowanie kosmetyków z retinolem w formie tzw. kuracji pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, opóźnić procesy starzenia się, a także poprawić stan cery trądzikowej i z niedoskonałościami.

Czy można stosować retinol wiosną i latem? Najważniejsze zasady

Choć retinol jest bardzo bezpiecznym dla skóry składnikiem, to jednak jego działanie jest bardzo intensywne. Mimo że jednym z efektów działania retinolu jest zmniejszanie przebarwień, to jeśli nie zadbamy o efektywną ochronę przeciwsłoneczną, skutek może być odwrotny – składnik ten może powodować podrażnienia. Z tego powodu kosmetolodzy i dermatolodzy doradzają zaniechanie kuracji retinoidami w okresie wiosenno-letnim.

Niemniej jeśli nasza cera dobrze reaguje na produkty z retinolem, a jej potrzeby wymagają wsparcia tym właśnie składnikiem, możemy spróbować stosować go również wiosną i latem. Warto wtedy wybrać kosmetyk, zawierający mniejsze stężenie tego składnika. I podobnie jak jesienią i zimą, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad.

Jak stosować retinol wiosną i latem?

Istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać, aplikując produkty z retinolem wiosną i latem. Oto one:

 1. Aplikujmy retinol na noc – ta zasada dotyczy również stosowania go w okresie jesienno-zimowym.
 2. Kilka minut po nałożeniu retinolu zaaplikujmy na skórę emulsję o działaniu łagodzącym i nawilżającym, która „uspokoi” cerę.
 3. Zapewnijmy wysoką ochronę przeciwsłoneczną (w okresie wiosenno-letnim filtr UV nie powinien być niższy niż 50).
 4. Unikajmy ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, tj. między 10:00 a 16:00).

Kiedy zrezygnować ze stosowania kremu z retinolem?

Stosując krem z retinolem, zawsze należy obserwować reakcje naszej cery. Jest kilka objawów, które powinny nas zaniepokoić. Jeśli wystąpi którykolwiek z nich, natychmiast przerwijmy kurację, a jeśli objawy nie ustąpią, zasięgnijmy porady dermatologa. 

Co powinno nas zaniepokoić?

 • Silne podrażnienie skóry – retinol to składnik, z którym należy postępować bardzo ostrożnie, może bowiem powodować podrażnienia skóry. Zdarza się, że nieumiejętnie stosowany (np. zbyt często lub w dużych ilościach) powoduje, że skóra staje się zaczerwieniona, piecze, jest bardzo sucha i łuszczy się.
 • Pojawienie się wysypki lub trądziku – choć retinol jest stosowany w leczeniu trądziku, to w pewnych sytuacjach może zadziałać odwrotnie.
 • Słabe efekty lub ich brak – nie ma sensu stosować kremu z retinolem, jeśli mimo regularnej aplikacji nie przynosi rezultatów, dotyczy to szczególnie leczenia trądziku. Jeżeli więc po dłuższym czasie nie widzimy efektów, skonsultujmy się z dermatologiem.

Retinol jest odradzany kobietom w ciąży i planującym ciążę, ponieważ jego stosowanie może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania retinolu przez matki karmiące piersią.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?