Olej z nasion maku. Jak działa na włosy i skórę?

maki na polu

Jakie właściwości pielęgnacyjne ma olej z nasion maku?

Maki polne, piękne, czerwone kwiaty, które rozkwitają na łąkach późną wiosną, to roślina ceniona w branży kosmetycznej, choć w Polsce nadal niezbyt popularna. Tymczasem olej z nasion maku, ze względu na bardzo dużą zawartość tokoferoli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, ma bardzo pozytywne działanie na skórę i włosy. Poznajmy bliżej ten składnik.

Jakie właściwości ma olej z nasion maku?

Olej z nasion maku – Papaver Somniferum (Poppy) Seed Oil – to tłoczony na zimno, lekki i nietłusty, łagodny dla skóry olej o średniej trwałości (zaleca się przechowywanie go w lodówce). Odznacza się on bardzo wysoką zawartością tokoferoli, w szczególności gamma-tokoferolu, naturalnego antyoksydantu, który skutecznie opóźnia procesy starzenia. 

Ponadto olej z nasion maku zawiera spore ilości fitosteroli (kampesterol, stigmasterol, sitosterol, delta 5-avenasterol), czyli roślinnych steroli, które pomagają utrzymać w organizmie równowagę cholesterolową. W składzie oleju makowego znajdziemy również bardzo duże ilości kwasu linolowego (od 65 do nawet 74,5%), a także spore ilości kwasu oleinowego i palmitynowego.

To nie koniec długiej listy prozdrowotnych składników oleju makowego. Znajdziemy w nim także witaminy A, D, E, C oraz minerały, takie jak cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, wapń i żelazo.

Taki skład determinuje właściwości tego oleju – działa on antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, wspiera wiele procesów zachodzących w organizmie, m.in. w układzie krwionośnym i kostno-stawowym. Ma on również działanie odżywiające i wspomagające utrzymanie homeostazy. 

Jeszcze więcej dobrego olej z nasion maku może, dzięki swojej zawartości, zdziałać jako składnik kosmetyczny.

Jak olej z nasion maku działa na skórę i włosy?

Dzięki bogactwu tokoferoli, fitosteroli i NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz witamin i minerałów, olej z maku działa wielowymiarowo, m.in.:

·      działa antywolnorodnikowo, hamując procesy starzenia się skóry,

·      zapobiega przeznaskórkowej utracie wody oraz utracie wody z łusek włosa,

·      wzmacnia barierę hydrolipidową, a co za tym idzie – ochronę skóry i włosów,

·      nawilża i przeciwdziała przesuszeniu skóry,

·      działa przeciwzmarszczkowo,

·      wygładza i uelastycznia,

·      regeneruje i przyspiesza odbudowę naskórka,

·      działa antybakteryjnie,

·      zapobiega powstawaniu zaskórników, 

·      przyspiesza gojenie się ran i zadrapań,

·      działa antycellulitowo,

·      zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka.

Olej z nasion maku na skórę

Olej z nasion maku ma właściwości, które sprawiają, że jest składnikiem przyjaznym każdemu rodzajowi cery. Z różnych względów mogą po niego sięgać zarówno osoby z cerą suchą, jak i tłustą czy trądzikową. Jest nieoceniony w pielęgnacji skóry odwodnionej, a także dojrzałej i z oznakami starzenia się.

Olej z nasion maku na włosy

Olej makowy to pożądany składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych oraz suchej skóry głowy. Produkty zawierające go w swoim składzie sprawiają, że włosy szybko się regenerują, stają się nawilżone, gładkie, łatwe do rozczesania, a w efekcie – miękkie i lśniące.

Olejowanie włosów z zastosowaniem oleju z nasion maku to gwarancja ich regeneracji, nawilżenia, wygładzenia i odpowiedniego dociążenia. 

W jakiej postaci najlepiej stosować olej makowy?

Olej makowy możemy stosować w czystej postaci. Jednak warto pamiętać, że charakteryzuje się on średnią trwałością i powinien być przechowywany w lodówce. Ponieważ jest łagodny, lekki i należy do kategorii tzw. olejów suchych, może być stosowany bezpośrednio na skórę i włosy. Warto też dodawać do ulubionych kremów czy balsamów do ciała lub odżywek do włosów. Osoby zabiegane, poszukujące gotowych preparatów zawierających olej makowy, zachęcam do zwrócenia uwagi na Safe & Sound serum wygładzające i zabezpieczające końcówki włosów, którego zaledwie jedna kropla sprawia, że włosy są wygładzone, łatwo się rozczesują, świetnie układają i lśnią zdrowym blaskiem, a końcówki nie tylko są zabezpieczone przed uszkodzeniami, ale też wyglądają jak świeżo po wizycie u fryzjera.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?