Dlaczego warto olejować włosy i jak to zrobić?
Olejowanie włosów to jeden z najlepszych i coraz popularniejszych sposobów na ich naturalną regenerację, wzmocnienie i poprawę kondycji. Dlaczego warto olejować włosy i jak się do tego zabrać?
Olejowanie włosów – co to za zabieg?
Olejowanie włosów to chyba najprostszy zabieg pielęgnujący włosy, który każdy z nas może wykonać samodzielnie w domu. Jeśli wybierzemy do tego celu niewyszukane oleje ogólnodostępne w sklepach, jest to też zabieg stosunkowo tani. Nie wymaga ani wielkich przygotowań, ani specjalnych umiejętności, choć oczywiście należy wiedzieć, jaki olej posłuży naszym włosom najlepiej oraz jaka metoda będzie w naszym przypadku najskuteczniejsza.
Zabieg olejowania włosów polega na nakładaniu odpowiednio dobranego oleju na mokre lub suche włosy. Aplikować go możemy zarówno na całą długość włosów, jak też tylko na końcówki. Wszystko zależy od rodzaju włosów, ich potrzeb oraz wybranego oleju.
Poniżej prezentuję małe kompendium wiedzy na ten temat. Warto z niego skorzystać, jeśli nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy takiego zabiegu.
Dlaczego warto olejować włosy?
Oleje tłoczone z roślin to jedne z najcenniejszych i najbogatszych w składniki aktywne substancji stosowanych nie tylko w naszej kuchni, ale też w przemyśle kosmetycznym. Są naturalnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Ich wpływ na skórę, włosy i paznokcie jest tak pozytywny, że w zasadzie nie znajdziemy kosmetyku naturalnego, w którego składzie nie byłoby przynajmniej jednego oleju.
W pielęgnacji włosów szczególnie ceniony jest kwas linolowy, który hamuje przeznaskórkową utratę wody, regeneruje suchą i popękaną skórę głowy, a także reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co zmniejsza łojotok. Najwięcej tego kwasu występuje w oleju lnianym, sojowym, słonecznikowym oraz w oleju z pestek winogron. Z kolei obecne w olejach kwasy omega-3 i omega-6 stymulują produkcję keratyny, czyli białka budulcowego włosa.
Te i inne składniki odżywcze zawarte w olejach podczas olejowania wnikają w strukturę włosa, uzupełniając ubytki i regenerując, a poprzez skórę głowy wnikają do mieszków włosowych, dotleniając komórki i odżywiając cebulki włosa.
Regularne olejowanie włosów poprawia poziom ich nawilżenia, wzmacnia je, wspomaga i przyspiesza regenerację i odbudowuje, a także chroni przed uszkodzeniami oraz działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto zmiękcza włosy i uelastycznia oraz przywraca im naturalny blask i zdrowy wygląd. Bywa, że już po jednym takim zabiegu widać poprawę.
Korzyści z olejowania włosów
Regularne olejowanie włosów to same korzyści, takie jak:
- odżywianie i wzmacnianie cebulek włosowych oraz włosów na całej długości,
- przyspieszenie porostu i zapobieganie wypadaniu włosów,
- regeneracja i wzmocnienie łodygi włosa,
- poprawa elastyczności i sprężystości włosa,
- przywrócenie włosom zdrowego wyglądu i naturalnego połysku,
- ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych,
- łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry głowy,
- regulowanie pracy gruczołów łojowych i wydzielania sebum, a co za tym idzie – walka z łojotokiem,
- wspomaganie leczenia łupieżu i innych chorób skóry głowy,
- ochrona końcówek przed rozdwajaniem,
- łatwiejsze rozczesywanie włosów.
Czy wszystkie oleje nadają się do olejowania włosów?
Wszystkie naturalne oleje nadają się do olejowania włosów, jednak po pierwsze, powinny to być oleje zimnotłoczone nierafinowane i z dobrego źródła, a po drugie – aby uzyskać oczekiwane efekty, olej bezwzględnie należy dobrać pod kątem porowatości włosów.
Mówiąc prościej, chcąc wykonać zabieg olejowania włosów, możemy sięgnąć nawet po stojący w szafce kuchennej olej rzepakowy, pod warunkiem jednak, że jest on odpowiedni do struktury łodyg naszych włosów.
Pomoże w tym poniższy krótki przewodnik po najpopularniejszych olejach:
Włosy niskoporowate | Włosy średnioporowate | Włosy wysokoporowate |
olej makadamia | olej z pestek moreli | olej sezamowy |
olej słonecznikowy | olej z pestek dyni | olej lniany |
olej ze słodkich migdałów | olej arganowy | oliwa z oliwek |
olej jojoba | olej z kiełków pszenicy | olej z wiesiołka |
olej kokosowy | olej sojowy | olej awokado |
olej z nasion arbuza | olej rycynowy | olej z ogórecznika |
Jak prawidłowo olejować włosy?
Choć olejowanie włosów nie jest trudne, oprócz doboru oleju, warto pamiętać jeszcze o kilku zasadach. Pierwsza i najważniejsza to regularność. Choć zwykle już po pierwszym takim zabiegu włosy wydają się „inne”, bardziej miękkie i elastyczne, to jednak aby olejowanie faktycznie przyniosło długofalowe efekty, należy je wykonywać systematycznie. Jak często? Zależy to również od ich porowatości. Włosy nisko- i średnioporowate 1-2 razy w tygodniu, zaś włosy wysokoporowate – 2-3 razy w tygodniu.
Kolejna rzecz to dobór odpowiedniej metody. Dwie najpopularniejsze to olejowanie na sucho lub na mokro.
Olejowanie włosów na sucho
W tej metodzie olej nakładamy na suche włosy. Rozcieramy wybrany olej w dłoniach, by go ogrzać, a następnie nakładamy pasmo po paśmie. Możemy go zmyć po 30 minutach, ale jeśli włosy są bardzo zniszczone i suche, warto pozostawić olej na noc, zabezpieczając włosy czepkiem lub miękkim ręcznikiem. Olej zmywamy szamponem. Zwykle czynność mycia i spłukiwania trzeba powtórzyć co najmniej dwukrotnie.
Olejowanie włosów na mokro
Nakładanie oleju na mokre włosy jest bardzo proste, jednak w tym przypadku nie widać, ile oleju zostało nałożone, więc jest to metoda dla trochę bardziej zaawansowanych.
Wybrany olej nakładamy na umyte i odciśnięte z nadmiaru wody włosy. Podobnie jak w przypadku olejowania na sucho, należy go uprzednio rozgrzać w dłoniach. Następnie nakładamy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Zostawiamy na co najmniej pół godziny, ale warto odczekać nawet dwie godziny. Olejowanie włosów na mokro jest skuteczniejsze, ponieważ łuski mokrych włosów są rozchylone, przez co składniki odżywcze olejów łatwiej wnikają w ich strukturę.
Inne metody olejowania włosów
Metod olejowania włosów jest więcej, a ich wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz wprawy, do jakiej doszliśmy w stosowaniu tego zabiegu.
Oto kilka innych, bardziej zaawansowanych sposobów olejowania włosów:
- Olejowanie na odżywkę
Na włosy suche lub mokre nakładamy olej i odżywkę do włosów w trzech wariantach:
- najpierw odżywka, potem olej,
- najpierw olej, potem odżywka,
- odżywka zmieszana z kilkoma kroplami oleju.
We wszystkich wariantach kosmetyki trzymamy na włosach ok. 30 minut, następnie dokładnie myjemy głowę, aż do pozbycia się preparatu.
- Olejowanie na mokro w misce
Olej mieszamy z ciepłą wodą w misce i w takim płynie (przypominającym rosół, stąd częsta nazwa „olejowanie na rosołek”) zanurzamy włosy na 2-3 minuty. Następnie odciskamy nadmiar wody, nakładamy czepek, owijamy głowę ręcznikiem i pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy ręcznik i czepek, ale włosy myjemy po ok. 2 godzinach.
- Olejowanie mgiełką
Olej mieszamy z wodą lub naparem ziołowym w proporcji 2,5 do 5 ml oleju na 250 ml wody lub naparu. Płyn umieszczamy w butelce z rozpylaczem i spryskujemy nim wilgotne włosy. Pozostawiamy na włosach minimum 2 godziny (im dłużej, tym lepiej, bo to bardzo delikatna metoda). Następnie myjemy głowę.
- Olejowanie gotowym serum lub maską olejową
To metoda uniwersalna, ponieważ gotowe serum lub maski olejowe są najczęściej mieszankami odpowiednimi dla prawie wszystkich typów włosów i skóry głowy. Dzięki temu nie tylko możemy pominąć etap dobierania oleju do porowatości naszych włosów, ale też mamy gotowe zalecenia, co do sposobu aplikacji oraz długości trwania zabiegu.