Cellulit tłuszczowy – jak wygląda i jak można się go pozbyć?

uda kobiet o różnym kolorze skóry

Jak się pozbyć cellulitu tłuszczowego? Podpowiadamy

Cellulit to problem estetyczny, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku czy masy ciała. Mimo że nie jest zagrożeniem dla zdrowia, może wywoływać dyskomfort i obniżać poczucie własnej atrakcyjności. Istnieje kilka rodzajów tych zmian, a także różne stopnie ich nasilenia. Jak rozpoznać cellulit tłuszczowy i czy da się go pozbyć?

Cellulit tłuszczowy – jak wygląda i dlaczego powstaje?

Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zmiany zwyrodnieniowe powstające w obrębie tkanki tłuszczowej, typowe dla kobiet (dotyczy 85-98% z nich), dlatego też bywa uznawany za dodatkową cechę płciową[i]Cellulit tłuszczowy(inaczej lipidowy) jest związany z niekontrolowanym odkładaniem się tkanki tłuszczowej obserwowanym zwykle na udach, biodrach i pośladkach, rzadziej w okolicy brzucha czy ramion. Ten rodzaj cellulitu, zwany też miękkim, charakteryzuje się wiotką, pofałdowaną tkanką tłuszczową, która luźno przylega do słabych mięśni. Występuje głównie u osób o niskiej aktywności fizycznej, często otyłych, albo u takich, które w krótkim czasie zrzuciły dużą masę ciała. W zależności od stopnia zaawansowania będzie mniej lub bardziej widoczny już przy zmianie pozycji ciała.

Fakt, że cellulit jest przypadłością kobiecą, wiąże się z budową ich tkanek – tkanka łączna znajdująca się pomiędzy tzw. zrazikami tłuszczowymi (skupiskami komórek tłuszczowych) układa się prostopadle, przez co tkanka tłuszczowa łatwo się między nimi przesuwa, tworząc wspomniane wyżej grudki.

Najogólniej mówiąc, cellulit manifestuje się poprzez nierówności i wgłębienia na skórze, których widoczność jest uzależniona od stopnia zaawansowania zmian. Przypominają one powiększoną skórkę pomarańczy, stąd jedna z nazw cellulitu to „pomarańczowa skórka”. 

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit powstaje w wyniku złożonego procesu, w którym główną rolę odgrywają zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej, zwiększona retencja wody oraz zmniejszona elastyczność włókien kolagenowych. Istnieją czynniki, które temu szczególnie sprzyjają i mogą nasilać zmiany. Główne z nich to:

 1. Czynniki genetyczne – wspomniana już płeć, a także budowa ciała i rasa.
 2. Hormony, ponieważ kontrolują proces lipogenezy (magazynowania tłuszczu) i lipolizy (rozkładu tłuszczu).
 3. Choroby, np. układu krążenia, nefrologiczne oraz leki stosowane w ich leczeniu.
 4. Czynniki środowiskowe, m.in.: siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna, złe nawyki żywieniowe (dieta niezbilansowana, nadużywanie soli itp.), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

Jak odróżnić cellulit tłuszczowy od cellulitu wodnego?

Jak już wspomniałam, istnieją różne rodzaje cellulitu. Patrząc pod kątem sposobu jego powstawania, wyróżniamy wspomniany już cellulit tłuszczowy oraz cellulit wodny. Ten drugi występuje u kobiet szczupłych, często wysportowanych, które jednak borykają się z zaburzeniami gospodarki wodnej w organizmie. W przeciwieństwie do cellulitu lipidowego, zmiany możemy zobaczyć, tylko uciskając skórę.

Pod względem klinicznym rozróżnia się następujące postacie cellulitu[ii]:

 • twardą – dotyczy głównie młodych, szczupłych kobiet, u których skóra jest elastyczna i napięta, ale gdy się ją przesuwa pod palcami, można wyczuć nierówności,
 • wiotką – zwykle pojawia się u dojrzałych kobiet, które są mało aktywne fizycznie, z wiotką skórą i słabymi mięśniami (także u tych, które szybko zrzuciły dużą zbędne kilogramy) – tkanka tłuszczowa jest luźna, nierówno pofałdowana i nie przylega mocno do mięśni,
 • obrzękową – najcięższa postać, która dotyczy kobiet cierpiących na zaburzenia krążenia obwodowego i mających skłonność do obrzęków,
 • mieszaną (najczęściej występująca) – twarda i wiotka jednocześnie, czasem obrzękowa,
 • rzekomą – wiąże się z wiekiem dojrzałym i postępującą wiotkością skóry.

Jak rozpoznać rodzaj zmian, które obserwujemy u siebie? Zdjęcia przedstawiające cellulit tłuszczowy mogą być pomocne w rozpoznaniu jego rodzaju. Możemy je znaleźć w Internecie i porównać. Zdecydowanie pewniejsze jest jednak badanie palpacyjne wykonane przez doświadczonego kosmetologa lub dermatologa.

Cellulit tłuszczowy – jak się go pozbyć?

Szukając odpowiedzi na odwieczne pytanie większości kobiet, o to, jak się pozbyć cellulitu, trzeba sobie uświadomić to, o czym wspomniałam wyżej – że jest on uważany za jedną z dodatkowych cech płciowych. Oznacza to, że w postaci twardej, niewidocznej przy zmianie pozycji ciała i w stopniu I (o stopniach poniżej) ma go niemal każda kobieta na Ziemi. Z tego powodu całkowite pozbycie się cellulitu jest niemożliwe. Niemniej możemy zapobiegać jego rozwinięciu się w bardziej zaawansowane stopnie i postacie. 

Stopnie cellulitu

Rozwój zmian w obrębie tkanki tłuszczowej na częściach ciała objętych cellulitem może mieć różne stadia (stopnie). Oprócz opisanego wyżej stopnia pierwszego, istnieją także:

 • Stopień II – charakteryzuje się mniejszą elastycznością skóry, zaburzeniami mikrokrążenia. Skóra w pozycji leżącej wygląda na gładką, ale w pozycji stojącej, a także przy jej ucisku, napinaniu mięśni, zmiany są widoczne.
 • Stopień III – skóra jest o wiele mniej sprężysta niż w stadium II, a zmiany na niej są widoczne niezależnie od pozycji, jaką przyjmujemy. Gdy jej dotykamy, wyczuwamy grudki, ziarnistość, co może też być bolesne.
 • Stopień IV – na skórze, niezależnie od pozycji ciała, są wyraźnie widoczne typowe dla cellulitu zgrubienia. To najbardziej zaawansowane stadium, w którym dochodzi do zapalenia tkanki podskórnej – jest to cellulit tłuszczowy, którego leczenie jest bezwzględnie konieczne.

Domowe sposoby na cellulit tłuszczowy

Walkę z cellulitem tłuszczowym możemy rozpocząć w domu. Warto jednak pamiętać, że wymaga to niemal zawsze całkowitej zmiany stylu życia, m.in. wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej, zbilansowanej diety, odpowiedniego nawadniania organizmu. W bardziej zaawansowanych stadiach cellulitu mogą być jednak konieczne systematyczne zabiegi w salonie kosmetycznym. 

Pomogą też regularne peelingi czy masaż ciała szczotką na sucho, które pobudzą krążenie, i tym samym wspomogą redukcję cellulitu. Warto też sięgnąć po naturalne kosmetyki o działaniu ujędrniającym i pobudzającym lipolizę.

Kosmetyki i zabiegi na cellulit tłuszczowy

Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków wspomagających walkę z cellulitem. Szukajmy w nich substancji aktywnych, takich jak kofeina czy ekstrakty z alg. Doskonałe działanie antycellulitowe ma wyciąg z jednokomórkowej algi Tisochrysis lutea, którą zawiera specjalistyczny balsam ujędrniający Work Work Work.

Pamiętajmy, że domowe sposoby sprawdzą się raczej w przypadku mniej zaawansowanych zmian, w połączeniu ze zmianą stylu życia. Dlatego najlepsze efekty osiągniemy, łącząc to, co możemy zrobić sami, z zabiegami profesjonalnymi. Do najpopularniejszych zabiegów na cellulit należą endermologia, fala radiowa, mezoterapia bezigłowa czy laseroterapia.


[i] Cellulit u mężczyzn również się zdarza, jednak występuje wyjątkowo rzadko i ma charakter zmian patologicznych, najczęściej związanych z poważnymi zaburzeniami hormonalnymi (podaję za: Anna Kołodziejczak, Cellulit [w:] Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 411).

[ii] Ibidem, s. 409-410.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *